Click Here to Go HomePage http://www.gnuiran.org
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹ 
نکته ها و ترفند ها

یک کتاب

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

موضوع: GNU

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

<   123   >

 
مقاله‌ی آموزشی: ترجمه GPLv3 به فارسی
1860 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

تنها دو روز پس از انتشار نسخه نهایی پروانه‌ی GNU/GPL v3، برگردان فارسی آن انجام برروی اینرتنت در اختیار کاربران قرار داده شد! شایان ذکر است که این برگردان،اولین برگردان‌ از متن پروانه‌ی جامع همگانی (یا GPL) است که پس از انتشار نسخه‌ی انگلیسی ارائه شده. متن اصلی این پروانه از طریق این آدرس قابل دسترسی است. برای مطالعه برگردان فارسی این پروانه‌ می توانید اینجا کلیک نمایید. توجه داشته باشید که این برگردان یک یبرگردان غیر رسمی بوده و از طرف بنیاد نرم‌افزارهای آزاد تائید نشده است. اما متن ترجمه و سبک ترجمه به شکلی است که کاربران می‌توانند به راحتی با نسخه جدید GPL ارتباط برقرار نمایند. این ترجمه ارزش حقوقی ندارد اما مسلما برای کاربران گنو و گنو/لینوکس بسیار ارزشمند است. گنوایران.ارگ نیز به نوبه‌ی خود برای مترجم متن آرزوی موفقیت دارد.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: GPL نسخه ۳ منتشر شد
1417 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

پس از مدت‌ها انتظار نسخه‌ی سوم مجوز عمومی گنو یا GNU/GPL منتشر شد. مجوز GNU/GPL یکی از مجوزهای بنیاد نرم‌افزارهای آزاد یا FSF است که هدف آن فراهم آوردن بستری حقوقی برای انتشار برنامه‌های آزاد می‌باشد. نسخه 2 این مجوز در سال ۱۹۹۱ منتشر شد و پس از آن در سال‌های مختلف این مجوز بدون تغییر مورد استفاده میلیون‌ها نفر برنامه نویس قرار گرفت. حتی این مجوز بیش از برنامه‌های کاربردی و برای مستندات، موسیقی، آثار هنری و ... استفاده می‌شد.


[متن کامل...] 'GPL نسخه ۳ منتشر شد'   2020 کلمه در ادامه متن
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: تروالدز هنوز پایبند GPL نسخه دوم
1517 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

آخرین پیش نویس نسخه سوم مجوز GPL توسط بنیاد نرم‌افزارهای آزاد منتشر شد. از انتشار این مجوز کمتر از ۲ هفته پیش منتشر شد. بحث‌های گوناگونی در رابطه با آخرین پیش‌نویس صورت گرفت، یکی از این بحث‌ها سخنان لینوس تروالدز توسعه دهنده هسته سیستم عامل گنو/لینوکس است. لینوس در لیست پستی مخصوص توسعه هسته لینوکس پس از اعلام این موضوع که نسخه جدید GPL3 بسیار بهتر شده و رضایت بخش‌تر از پیش است، اضافه می‌کند که وی همچنان به استفاده از نسخه دوم GPL جهت هسته لینوکس اصرار دارد و به نظر وی در حال حاضر بهترین گزینه برای هسته لینوکس همانا GPL نسخه ۲ است. وی درباره‌ی دو مجوزی شدن هسته لینوکس اضافه می‌کند که به نظرش دو مجوزی شدن برای هسته لینوکس مضر است.
منبع


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی ۲۲ گنو ایمکس منتشر شد
1713 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

پس از ۶ سال نسخه‌ی شماره‌ی ۲۲ ویرایشگر متن GNU Emacs منتشر شد. ویرایشگر متن GNU Emacs اولین برنامه‌ی آزادی است که تحت مجوز آزاد GNU/GPL نوشته شد و در اصل برنامه‌ی آغازین پروژه‌ی GNU بود. بسیاری از کاربران GNU Emacs در آن زمان هنوز به دنیا نیامده بودند ;-) توسعه‌ی این شاهکار برنامه نویسی ادامه یافت و امروز نسخه‌ی ۲۲ام این برنامه برای دریافت آماده است. ریچارد استالمن نویسنده‌ی اصلی GNU Emacs روز گدشته با منتشر کردن یک آگهی در لیست پستی Emacs خبر انتشار نهایی نسخه‌ی 22 را منتشر کرد. برای مطالعه‌ی آگهی انتشار اینجا کلیک کنید.
برای دریافت نسخه‌ی جدید می‌توانید به FTP سایت GNU در اینجا مراجعه کنید.برای ارسال گزارش‌های خطا نیز می‌توانید از M-x report-emacs-bug استفاده کنید.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: انتشار Qemu Acceletor تحت GPL
1029 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

بسیاری از کاربران لینوکس Qemu را می‌شناسند. یک برنامه برای شبیه سازی سخت افزار یا به عبارتی یک Emulator برای کسانی که مایل به نصب Windows برروی لینوکس هستند یا می‌خواهند چند لینوکس بروی لینوکسشان نصب کنند تا بدون بوت بتوانند برروی آن‌ها کار کنند، به عبارتی می‌خواهند یک محیط آزمایشگاهی، یا یک شبکه‌ی داخلی آزمایشی مجازی راه بیاندازند. برنامه‌ی Qemu از ابتدا همواره آزاد و تحت مجوز GPL منتشر می‌شد. Qemu ماژولی به نام QEMU Accelerator دارد که باعث افزایش بسیار زیاد سرعت ماشین مجازی در حال اجرا می‌شود. تا پیش از این این ماژول به صورت غیر آزاد اما مجانی در اختیار کاربران گنو/ لینوکس قرار می‌گرفت. دو روز قبل Qemu رسما انتشار این ماژول تحت مجوز GNU/GPL را اعلام نمود. شما می‌توانید نسخه‌ی v1.3.0pre11 این ماژول در حال حاضر قابل دریافت با مجوز GNU/GPL است. می‌توانید تغییراتی که در این نسخه از ماژول رخ داده را در اینجا ببینید. برای دریافت اطلاعات فنی نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: ۲۰۰۶ سال هم‌قدمی FSF با مردم
877 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

سایت Linux.com در مقاله‌ای به بررسی فعالیت بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در سال ۲۰۰۶ که چند روز پیش خاتمه یافت پرداخته است. در قسمتی از این مقاله می‌خوانیم «در آغاز سال ۲۰۰۶ «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» یا FSF بسیار درونی به نطر می‌آمد، در حقیقت فقط برروی پروژه‌ی GNU و تعدادی پروژه‌ی استراتژیک سطح بالا مانند مجوزها و لیسانس‌ها تمرکز داشت. حالا بدون رها کردن این مسئله، FSF به سوی تبدیل شدن به ارگانی با فعالیت‌های آزاد شروع به حرکت کرده است. [...] تعداد فعالیت‌های اجتماعی FSF در سال گذشته بیشتر از هر زمان دیگری بوده،[...] به نطر می‌آید لیست فعالیت‌هایی که در اولویت قرار دارند شامل اعمال نفوذ‌ها و تلاش‌هایی برای اوپن سورس کردن جاوا و تشویق کارخانه‌های تولید کننده‌ی چیپهای الکترونیکی به استفاده از LinuxBIOS بوده است. [...] حال پنج سال است که FSF از طریق یک سیستم Ticketبه پرسش‌هایی که درباره‌ی مجوزها پرسیده‌ می‌شوند پاسخ می‌دهد.»
ادامه .....


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۱۴ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: دیسک‌های Blu-ray ویا HD-DVD نخرید!
972 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

بایکوتی جدید از سوی «بنیاد نرم‌افزار آزاد» مبنی بر نخریدن دیسک‌های Blu-ray یا HD-DVD منتشر شد. در متن این درخواست نوشته شده است:« هالی‌وود (Hollywood) برنامه‌ای برای «Digital Restrictions Management» در نظر گرفته است که از طرف Intel و IBM و Microsoft و SONY پشتیبانی می‌شود. این قانون برای تخدی به آزادی‌های شما برنامه ریزی شده است. این‌ها علاوه بر این به «نرم‌افزارهای آزاد» نیز صدمه می‌زنند، چرا که نرم‌افزارهای آزاد هرگز نمی‌توانند این دیسک‌ها را بخوانند. باید جلوی این دسیسه‌ی تجاری برای محدود کردن دسترسی به تکنولوژی گرفته شود. تا این‌ها وجود دارند، شما باید آن‌ها را از زندگی و خانه‌ی خود دور کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۰۹ فروردین ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید GCC
964 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

‏ Mark Mitchell خبر از انتشار نسخه‌ی جدید GCC داد. این نسخه 4.1 است و یک انتشار اصلی ی Major به حساب می‌آید، بر اساس لیست قابلیت‌ها در این نسخه Optamizerها بهبود دوچندانی داشته‌اند، قابلیت‌های وابسته به زبان پیشرفت کرده‌اند، تعدادی محافظت در برابر حملات Stack-smashing و نیز Buffer - Overflow انجام گرفته. GCC یا GNU Compiler Collection شامل کامپایلرهای C و ++C و Objectiv-C و Fortran و Java و Ada می‌باشد. می‌توانید GCC را از اینجا دانلود کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ دوشنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۸۴
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: بنیاد نرم‌افزار آزاد ویدئوی GPL3 را منتشر کرد
894 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

بنیاد نرم‌افزار آزاد (Free Software Foundation) ویدئوی کنفرانسی را که درباره‌ی نسخه‌ی سوم مجوز GPL بود منتشر کرد. این کنفرانس که با حضور ریچارد استالمن و در ماه گذشته برگزار شده بود با هدف معرفی نسخه‌ی جدید این مجوز و دریافت نظرات افراد از طریق این کنفرانس برگزار شد. این ویدئو با فرمت Ogg Theora منتشر شده است و با استفاده از bittorent قابل دریافت است. برای دریافت از طریق bittorent می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای آشنایی بیشتر با فرمت Ogg Theora می‌توانید به سایت رسمی آن در اینجا مراجعه کنید و یا مقاله‌ی مجله‌ی الکترونیکی ایران‌تاکس را در این باره مطالعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۸۴
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مصاحبه: مصاحبه با alan Cox درباره‌ی GPL3
973 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

سایت C|Net مصاحبه‌ای با آلن کاکس یکی از توسعه دهندگان هسته‌ی لینوکس و یکی از هکرهای قدیمی یونیکس منتشر کرده است. در این مصاحبه alan Cox درباره‌ی نسخه‌ی سوم GPL و نیز رابطه‌ی GPL با قوانین حمایت از حقوق دیجیتال صحبت می‌کند. برای مطالعه‌ی این گزارش به C|Net مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۴ بهمن ۱۳۸۴
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   123   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux