Click Here to Go HomePage http://www.gnuiran.org
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید دوشنبه، ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ 
نکته ها و ترفند ها

برای قفل کردن صفحه ( Lock screen ) از خط فرمان تایپ کنید:

xscreensaver-command -lock

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

 
خبرها: سامبا با مجوز GPLv3 منتشر خواهد شد
1614 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

تیم توسعه Samba روز گذشته اعلام کرد که قصد دارد برای تمام نسخه‌های بعدی این برنامه از نسخه سوم مجوز GNU/GPL استفاده کند. برنامه‌ی Samba یکی از پرمصرف‌ترین برنامه‌های اشتراک فایل و چاپگر در شبکه‌هاست که به صورت آزاد و تحت مجوز GNU/GPL منتشر می‌شود. Jeremy Allison یکی از مدیران پروژه Samba اظهار می‌کند که به نظر تیم توسعه Samba استفاده از GPLv3 می‌تواند باعث افزایش علاقه کاربران به Samba و نیز نرم‌افزارهای آزاد دیگر شود.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: نسخه 2.6.22 لینوکس منتشر شد
1471 بار مطالعه شده است
 
 
Kernel

نسخه پایدار جدیدی از هسته سیستم عامل گنو/لینوکس منتشر شد. این نسخه پایدار 2.6.22 است که حدود یکماه پس از انتشار نسخه پایدار قبلی یعنی 2.6.21.5 منتشر شده است. برای اطلاع از لیست تغییرات در این نسخه می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای دریافت نسخه کامل سورس کد این نسخه نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. در صورتی که وصله‌های قبلی را در هسته‌ی خود اعمال کرده‌اید می‌توانید وصله متعلق به ان نسخه را نیز از اینجا دریافت کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: ترجمه GPLv3 به فارسی
1860 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

تنها دو روز پس از انتشار نسخه نهایی پروانه‌ی GNU/GPL v3، برگردان فارسی آن انجام برروی اینرتنت در اختیار کاربران قرار داده شد! شایان ذکر است که این برگردان،اولین برگردان‌ از متن پروانه‌ی جامع همگانی (یا GPL) است که پس از انتشار نسخه‌ی انگلیسی ارائه شده. متن اصلی این پروانه از طریق این آدرس قابل دسترسی است. برای مطالعه برگردان فارسی این پروانه‌ می توانید اینجا کلیک نمایید. توجه داشته باشید که این برگردان یک یبرگردان غیر رسمی بوده و از طرف بنیاد نرم‌افزارهای آزاد تائید نشده است. اما متن ترجمه و سبک ترجمه به شکلی است که کاربران می‌توانند به راحتی با نسخه جدید GPL ارتباط برقرار نمایند. این ترجمه ارزش حقوقی ندارد اما مسلما برای کاربران گنو و گنو/لینوکس بسیار ارزشمند است. گنوایران.ارگ نیز به نوبه‌ی خود برای مترجم متن آرزوی موفقیت دارد.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: لیست پستی برای PostgreSQL
1384 بار مطالعه شده است
 
 
PostgreSQL

زمانی که نسخه MySQL ۳.۲۳ نسخه جاری آن بود ،‌ یک RDBMS تلقی نمی‌شد ،‌بلکه تنها یک DBMS بود. در همان زمان PostgreSQL یک ORDBMS بود! ولی برتری MySQL در آن زمان سرعت بالای آن بود که تنها به همین علت sharing hosting ها از MySQL استفاده می‌کردند و این موضوع باعث ترویج آن شد.
زمانی که نسخه PostgreSQL در 7.4 مانده بود،‌ نسخه ۵ موتور MySQL عرضه شد که خیلی‌ از کاربران از بین رفتن PostgreSQL را تصور می‌کردند. زیرا بعضی از Feature های قدیمی آن نیز حذف شده بودند. این موضوع پشت پرده زیبایی برای PostgreSQL را به نمایش می‌گذاشت در صورتی که MySQL هر روزه روز به تعداد کاربرانش اضافه می‌شد و کتاب‌های زیادی که مربوط به PHP میشدند در نام خود اسم MySQL را ذکر می‌کردند و خیلی از موضوعات دیگر از بین رفتن PostgreSQL را در ذهن کاربران به تصویر می‌کشید. اما PostgreSQL به پیشرفت‌های خود ادامه داد به طوری که بانک Domain های دنیا از DB2 به PostgreSQL مهاجرت کرد.

[متن کامل...] 'لیست پستی برای PostgreSQL'   1360 کلمه در ادامه متن
 
 
نوشته شده توسط: مهمان  در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: GPL نسخه ۳ منتشر شد
1417 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

پس از مدت‌ها انتظار نسخه‌ی سوم مجوز عمومی گنو یا GNU/GPL منتشر شد. مجوز GNU/GPL یکی از مجوزهای بنیاد نرم‌افزارهای آزاد یا FSF است که هدف آن فراهم آوردن بستری حقوقی برای انتشار برنامه‌های آزاد می‌باشد. نسخه 2 این مجوز در سال ۱۹۹۱ منتشر شد و پس از آن در سال‌های مختلف این مجوز بدون تغییر مورد استفاده میلیون‌ها نفر برنامه نویس قرار گرفت. حتی این مجوز بیش از برنامه‌های کاربردی و برای مستندات، موسیقی، آثار هنری و ... استفاده می‌شد.


[متن کامل...] 'GPL نسخه ۳ منتشر شد'   2020 کلمه در ادامه متن
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه جدید Koffice منتشر شد
1661 بار مطالعه شده است
 
 
KDE Applications

روز گذشته گروه توسعه مجموعه برنامه‌های دفتری KOffice خبر از انتشار سومین نسخه‌ی مینور سری 1.6 را منتشر کرد. این نسخه با هدف رفع نقایص کوچک منتشر شد. در این نسخه سه زبان جدید بلغاری، ساکسن و نپالی نیز افزوده شده‌اند. برای مطالعه‌ی آگهی انتشار می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای مشاهده لیست کامل تغییرات نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. نسخه‌های باینری نیز به مخازن OpenSuSE و Kubuntu اضافه شده‌اند.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۴ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: تمیز کردن رجیستری گنوم
1436 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME

شاید این تیتر چندان مناسب محیط میزکار گنوم نباشد، اما برخی سایت‌ها با افزودن کمی طنز به خبرها چنین تیتری برای خبرهایشان انتخاب نمودند. Stro از سایت LinuxInsight روز گذشته برنامه‌ای را منتشر کرد که جهت پاک سازی پایگاه داده‌ی GConf مورد استفاده قرارا می‌گیرد. این پروژه که یکی از پروژه‌های SOC یا Google Summmer of Code است به شما کمک می‌کند تا ورودی‌های اضافی موجود در GConf را حذف کنید.
ورودی‌های GConf علی رغم رجیستری در ویندوز که به صورت باینری و بیشتر مانند اسرار ویندوز هستند به صورت فایل‌های متنی در دایرکتوری gconf. در دایرکتوری خانگی کاربران قرار دارد. حجم این داده‌ها نیز در مقایسه با ذجیستری ویندوز بسیار کمتر است و شما می‌توانید به صورت دستی نیز این داده‌ها را پاکسازی نمایید. اما برنامه‌ی GConf-cleaner به شما امکان می‌دهد تا این کار را سریع‌تر و ساده‌تر انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی این برناه و روش نصب و راه‌اندازی آن میتوانید این مقاله را که به زبان انگلیسی از ناشر برنامه منتشر شده است مطالعه نمایید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: تروالدز هنوز پایبند GPL نسخه دوم
1517 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

آخرین پیش نویس نسخه سوم مجوز GPL توسط بنیاد نرم‌افزارهای آزاد منتشر شد. از انتشار این مجوز کمتر از ۲ هفته پیش منتشر شد. بحث‌های گوناگونی در رابطه با آخرین پیش‌نویس صورت گرفت، یکی از این بحث‌ها سخنان لینوس تروالدز توسعه دهنده هسته سیستم عامل گنو/لینوکس است. لینوس در لیست پستی مخصوص توسعه هسته لینوکس پس از اعلام این موضوع که نسخه جدید GPL3 بسیار بهتر شده و رضایت بخش‌تر از پیش است، اضافه می‌کند که وی همچنان به استفاده از نسخه دوم GPL جهت هسته لینوکس اصرار دارد و به نظر وی در حال حاضر بهترین گزینه برای هسته لینوکس همانا GPL نسخه ۲ است. وی درباره‌ی دو مجوزی شدن هسته لینوکس اضافه می‌کند که به نظرش دو مجوزی شدن برای هسته لینوکس مضر است.
منبع


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: پالم نیز از لینوکس استفاده می‌کند
1605 بار مطالعه شده است
 
 
سخت افزار

شرکت Palm که سال‌هاشت به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین تولید کنندگان کامپیوترهای دستی یا Handheld PCها به حساب می‌آید چند سالی است که به ساخت تلفن‌های هوشمند یا SmartPhone نیز روی آورده، این تلفن‌ها ترکیبی هستند از تلفن همراه و PDA. شرکت Palm تا سال پیش تنها از سیستم عامل اختصاصی خود یعنی Palm OS استفاده می‌کرد. از سال گذشته پس از عقد قرارداد با شرکت Cingular آمریکا که یکی از بزرگترین اپراتورهای موبایل دنیاست شروع به ارائه‌ی تلفن‌های هوشمند ویندوزی نمود. چند روز پیش این شرکت خبر از تولید محصول همراه (mobile) دیگری داد که از لینوکس استفاده می‌کند.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۸ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار آزمایشی: اوبونتو 7.10 به مرحله آلفا ۱ رسید
1617 بار مطالعه شده است
 
 
Ubuntu

نسخه‌ی بعدی توزیع Ubuntu نسخه 7.10 شماره گذاری شده و با نام رمز Gusty Gibbon در چند ماه آینده منتشر خواهد شد. روز گذشته نسخه Alpha 1 این توزیه منتشر شد. در این نسخه میزکار GNOME نسخه‌ی ۲.۱۹.۲ و هسته‌ی نسخه‌ی ۲.۶.۲۲ همراه با تکنولوژی مجازی‌سازی KVM به همراه تعداد زیادی راه‌انداز سخت افزاری اضافه شده‌اند. علاوه بر این Xorg نسخه‌ی 7.3 به عنوان سرور محیط گرافیکی و تعدا زیادی تغییرات دیگر اضافه شده است. این نسخه نسخه‌ی آلفا ۱ می‌باشد و پیشنهاد شده برای کارهای رسمی از آن استفاده نشود اما بسیار سودمند خواهد بود که این نسخه را نصب و مشکلات موجود را گزارش کنید.
برای دیدن خبر انتشار و لیست تغییرات می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای دیدن تصاویر این نسخه و شرکت در یک تور تصویری نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۸ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   123456789101112131415161718192021222324252627282930405060708090100110   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux