Click Here to Go HomePage http://www.gnuiran.org
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید دوشنبه، ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ 
نکته ها و ترفند ها

آیا می دانید از چه پردازشگری استفاده می کنید؟ اگر دقیقا نمی دانید در خط فرمان تایپ کنید:
$cat /proc/cpuinfo

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

موضوع: GNU

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

    123   >

 
مقاله‌ی آموزشی: راهنمای استفاده از GNU/GPL
8703 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

‏SFLC یا The Software Freedom Law Center یک راهنما برای کسانی که قصد استفاده از مجوز GNU/GPL را برای برنامه‌های خود دارند منتشر کرد. این راهنما به چگونگی استفاده از GNU General Public License به عنوان یک مجوز آزاد می‌پردازد و به برنامه نویسان و شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند بدون تخدی از قوانین کپی رایت و نقض کردن GNU/GPL از این مجوز استفاده کنند. در حقیقت با توجه به تخدی‌هایی که شرکت‌های بزرگی کانند Ausu در استفاده از برنامه‌های GPL مرتکب شده بودند SFLC تصمیم گرفت تا این راهنمای ۸۰۰۰ کلمه‌ای را منتشر کند تا بتواند از تکرار چنین حوادثی جلوگیری کند. برای مطالعه‌ی این راهنما به زبان انگلیسی می‌توانید اینجا کلیک کنید. در تلاشیم تا ترجمه‌ی فارسی این مستند را نیز برای علاقه مندان برنامه‌های آزاد و نیز برنامه نویسان منتشر کنیم.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۸۷
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: تولد بیست و پنج سالگی گنو
1674 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

بیست و پنج سال پیش، ریچارد استالکن پروژه‌ای را آغاز نمود که نامش را GNU نهاد و هدفش را فراهم کردم سیستم عاملی آزاد برای کاربران کامپیتور معفی نمود. اینک پس از ۲۵ سال پروژه گنو با داشتن صدها نرم‌افزار در کنار هسته‌های Linux و Hurd و Open Solaris همچنان در حال گسترش و فراهم آوری سیستم عاملی آزاد است. چند روز پیش تولد ۲۵ سالگی گنو بود و آقای استفان فرای یکی از فعالان چامعه‌ی نرم‌افزاهای آزاد در یک ویدئو به معرفی نرم‌افزارهای آزاد می‌پردازد. در صورتی که مایل به مشاهده این ویدئو هستید می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۸۷
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی 4.3.0 کامپایلر گنو
1819 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

نسخه‌ی 4.3.0 کامپایلر GCC منتشر شد. از جمله امکانات افزوده شده به نسخه‌ی جدید gcc کلاس‌های جدید ++C برای پردازش اطلاعات به صورت موازی، آمیخته شدن ++ISO C و C++0x در کتابخانه‌های استاندارد از جمله تغییرات این نسخه هستند. برای اطلاع از لیست کامل تغییرات می‌توانید به لیست تغییرات ممراجعه کنید. برای دریافت این نسخه می‌توانید به یکی از این سایت‌ها مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۰۱ فروردین ۱۳۸۷
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار آزمایشی: اولین نسخه‌ی بتای gnash منتشر شد
1579 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

اولین نسخه از برنامه‌ی gnash منتشر شد. این برنامه جایگزین آزاد Adobe Flash Player است که از سوی جامعه کاربران نرم‌افزارهای آزاد منتشر می‌شود. این برنامه به صورت پلاگین برای Mozilla Firefox و Konqueror و epiphany قابل استفاده است. در صورتی که مایل به استفاده از این برنامه به عنوان جایگزین آزاد Adobe Flash Player می باشید می‌توانید به سایت اصلی آن در اینجا مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: لوگوهای جدید برای مجوزهای GNU
1609 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

آیا نویسنده نرم‌افزاری هستید که تحت مجوزهای آزاد GNU منتشر می‌شود؟ «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» تعدادی لوگو برای مجوزهای این بنیاد منتشر کرده است و به برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم‌افزاری که برنامه‌های خود را تحت مجوزهای مختلف GNU منتشر می‌کنند پیشنهاد می‌کند تا با قرار دادن این لوگو‌ها در سایت‌های اینترنتی به کاربرانشان اعلام کنند که برنامه‌های نوشته‌شده، برنامه‌هایی آزاد هستند. برای مشاهده این لوگو‌ها اینجا کلیک کنید.

GPL V3   LGPL V3   AGPL V3  


  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ جمعه، ۲۶ بهمن ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: بایکوت شرکت Trend Micro
1609 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

روز ۱۱ فوریه (سه روز پیش) «بنیاد نرم‌افزارهای ازاد» در یک آگهیاز کاربران نرم‌افزارهیا ازاد خواست تا شرکت Trend Micro را بایکوت کنند. این شرکت علیه Barracuda Networks اعاده دعوا کرده است و ادعا کرده این Barracuda Networks از Patentهای Tend Micro در محصولات خود استفاده کرده است. Barracuda Network تولید کننده سخت‌افزار مقابله با هرزنامه است که در این سخت‌آفزارها از برنامه‌ی ClamAV که یک زد ویروس آزاد است استفاده شده است. به اعتقاد «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» این گونه اقامه دعواها علیه جامعه‌ی IT و به خصوص کاربران و طرفداران برنامه‌های آزاد است. با بایکوت Ternd Micro به مشتریان این شرکت نشان دهید که استفاده از محصولات این شرکت به از بین بردن برنامه نویسان کمک می‌کنند. (متن اصلی خبر ، متن خبر ScriptumLibre.org)

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مصاحبه: اگر به دنبال آزادی هستید از Linus پیروی نکنید
1718 بار مطالعه شده است
 
 
GNU


چندی پیش ریچارد استالمن بنیانگذار پروژه گنو و مدیر «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» در مصاحبه‌ای با PC World استرالیا پس از پاسخ دادن به پرسش‌هایی درباره‌ی پروژه گنو و ماهیت نرم‌افزارهای آزاد می‌گوید:

پرسش از PCW: لینوس‌تروالدز گفته‌است که وی فکر می‌کند «GPL نسخه ۲ مجوزی بسیار عالیست اما چیزی در حدود ۵۰ مجوز اوپن‌سورس وجود دارد که در نهایت GPL نسخه سه به سادگی یکی دیگر از آنهاست»، به نظر شما آیا لینوس تروالدز با شما در پروژه گنو یا توسعه نرم‌افزارهای آزاد همکاری می‌کند؟
پاسخ از ریچارد استالمن: حقیقت اینست که زیمانی که لینوس از «اوپن سورس» بجای «نرم‌افزارهای آزاد» استفاده می‌کند جایی را که لینوس به آن تعلق دارد را نشان می‌دهد.
من GNU GPL را برای دفاع از آزادی تمام کاربران در تمام نسخه‌های برنامه‌ها نوشته‌ام و با توسعه[نوشتن] نسخه سوم این مجوز سعی کردم تا کار را به بهترین نحو ممکن انجام بدهم و کاربران را در مقابل تحدید‌های جدید محافطت کنم.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ دوشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: بالاخره GPL هم به دادگاه رفت
1531 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

برای اولین‌بار در آمریکا اقامه‌ی دعاوی علیه یک شرکت تولید کننده‌ی نرم‌افزار به نام Monsoon Multimedia مبنی بر پایمال شدن مفاد GPL به دادگاه ارائه شد. پیش از این اقامه دعاوی بر عهده‌ی «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» یا FSF و یا سایر ارگان‌های حامی اوپن‌سورس بوده است و این اولین اقامه دعاوی است که اقامه کننده دعوا یک گروه از برنامه نویسان هستند و نه بنیاد یا ارگان.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۰۱ مهر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: روز آزادی نرم‌افزار مبارک
1572 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

امروز بیست و چهارم شهریور مصادف با ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۷ و روز «آزادی نرم‌افزار» است. گنوایران.ارگ نیز به نوبه‌ی خود این روز را به دوستداران نرم‌افزارهای آزاد تبریک می‌گوید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت اصلی این روزجهانی به آدرس www.softwarefreedomday.org مراجعه کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ جمعه، ۲۳ شهریور ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: سامبا با مجوز GPLv3 منتشر خواهد شد
1614 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

تیم توسعه Samba روز گذشته اعلام کرد که قصد دارد برای تمام نسخه‌های بعدی این برنامه از نسخه سوم مجوز GNU/GPL استفاده کند. برنامه‌ی Samba یکی از پرمصرف‌ترین برنامه‌های اشتراک فایل و چاپگر در شبکه‌هاست که به صورت آزاد و تحت مجوز GNU/GPL منتشر می‌شود. Jeremy Allison یکی از مدیران پروژه Samba اظهار می‌کند که به نظر تیم توسعه Samba استفاده از GPLv3 می‌تواند باعث افزایش علاقه کاربران به Samba و نیز نرم‌افزارهای آزاد دیگر شود.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


    123   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux