Click Here to Go HomePage https://addons.mozilla.org/firefox/3667/
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹ 
نکته ها و ترفند ها

برای این که بدانید هر برنامه چه مقدار RAM استفاده می کنید از دستور زیر استفاده کنید:

ps uax | grep sshd | grep -v grep | awk '{ a = a + $3} END { print a }'

در این جا مقدار استفاده ی ssh از حافظه نمایش داده خواهد شد.

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

موضوع: مقاله آموزشی

آیتم‌های جدیدی که با این موضوع ارسال شده‌اند به قرار زیر هستند.

<   12345678   >

 
مقاله‌ی آموزشی: ایجاد یک مرکز رسانه در خانه
892 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی


سایت linux.com مقاله‌ای درباره‌ی ایجاد یک مرکز رسانه یا Media center خانگی چاپ کرده، در این مقاله می‌خوانیم: « مانند بسیاری از مردم امروزی، من نیز مجموعه‌ای از رسانه‌های دیجیتالی (digital media) را جمع آوری کرده‌ام، من تمام این فایل‌ها را برروی سرور لینوکس خانگی خود نصب کرده‌ام اما متاسفانه بسیاری از ابزارهای پخش کننده‌ی امروزی نمی‌توانند از پروتوکل‌های یک سرور لینوکسی پشتیبانی کنند و به این سرور‌ها متصل شوند. من تصمیم گرفتم برای حل این مشکل یک Linux Home Media Cnter یا LHMC برای خودم راه اندازی کنم.» ...
ادامه ...


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۲۴ دی ۱۳۸۴
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: پشتیبانی خودکاربا rdiff-backup
864 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

در این مقاله به شما آموخته می‌شود چگونه از ابزار rdiff-backup برای پشتیبان گیری برروی شبکه به صورت خودکار و از طریق SSH اقدام کنید. با استفاده از رمزنگاری‌های SSH این برنامه فوق‌العاده ایمن‌تر شده و با آسودگی خیال می‌توانید از طریق شبکه پشتیبان‌گیری کنید. rdiff-backup پشتیبان‌های incrimental تهیه می‌کند که ین باعث کاهش نیاز به پهنای باند خواهد شد.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ دوشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۸۴
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
اخبار داخلی سایت: تعمیر بوت لودر GRUB
976 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

بسیاری از کاربران گنو/لینوکس درایران هنوز به دلیل مشکلاتی مانند وابسته بودن به نرم افزارهای خاص در محل کار و یا استفاده از برخی نرم‌افزارهای خاص در منزل یا ناآشنایی با سیستم گنو/لینوکس هنوز سیستم‌های ویندوز خود را به همراه لینوکس برروی ماشین خود نصب شده دارند؛ از آنجایی که ویندوز سیستم عاملی ناپایدار است، به دلایل زیادی ممکن است دچار مشکل شود و نیاز به نصب مجدد داشته باشد، نصب مجدد ویندوز پس از لینوکس به معنی از بین رفتن بوت لودر شماست. در این مقاله قصد داریم تا به روشی ساده بازیابی بوت لودر GRUB را به شما بیاموزیم.برای مطالعه‌ مقاله کلیک کنید.
باتشکر گنوایران.ارگ

  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ جمعه، ۲۲ مهر ۱۳۸۴
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
راه‌اندازی یک سرور لینوکس مجازی
1016 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

سایت newsforge.com مقاله‌ای در مورد راه‌اندازی یک گروه سرور (cluster) با استفاده از پروژه‌ی سرور مجازی لینوکس منتشر کرده است. در این مقاله می‌خوانیم: «با رشد انفجاری اینترنت، کار بر روی سرورهای وب، ایمیل و مدیا افزایش می‌یابد. سایت‌های زیادی در حال مبارزه برای حفظ کردن خود در برابر تقاضاهای رو به رشد هستند و تکنیک‌های زیادی را برای جلوگیری از overload شدن سرورهای خود به کار می‌گیرند. راه‌اندازی یک سرور بر روی یک گروه کامپیوتر (cluster) یکی از راه‌هایی هست که بطور موثر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این روش در صورت لزوم می‌توان با اضافه کردن یک سرور جدید به گروه سرورهای موجود، تقاضاهای بیشتر را به راحتی مدیریت کرد...»
ادامه‌ی مقاله را از اینجا بخوانید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۸۴
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
اخبار داخلی سایت: سی‌دی کمکی برای گراب
867 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

لینوکس به خودی خود سیستم عاملی پایدار و بی دردسر است. اماگاهی خطاهای کاربری باعث وارد آمدن صدمه می‌شوند که اغلب نیز باعث اتلاف وقت و هزینه و خستگی برای کاربر هستند. یکی از بخش‌های لینوکس که امکان دارد در معرض خطر آسیب دیدن قرار داشته باشد ، بوت لودر آن است که وظیفه‌ی بوت لینوکس را در مرحله ی اول به عهده دارد. امروزه توزیع‌های معروف و اکثر توزیع‌های بزرگ از بوت‌لودر GRUB استفاده می‌کنند.

از طرفی دیگر دیسک‌های فلاپی دیگر مورد توجه کاربران و حتی سازندگان کامپیوتر قرار ندارند ، اما درایو‌های CD writer محبوبیت خاصی در میان کاربران پیداکرده‌اند قیمت پایین و حجم بالا ازدلایل این محبوبیت هستند. بنابراین معقول است که پشتیبان‌گیری از اطلاعات را در چنین رسانه‌ای به جای فلاپی دیسک‌های قدیمی انجام دهیم. در مقاله ی جدیدمان نحوه‌ی ایجاد یک CD پشتیان برای بوت لودر گراب را آموزش داده‌ایم که به صورت Bootable یا بوت شونده است ، در صورتی که برای بوت لودر شما هرگونه اتفاقی بیافتد کافیست این سی‌دی را در درایو سی‌دی خود قرار دهید و سیستم را به راحتی بوت کنید. با داشتن این سی‌دی در زمان خراب شدن بوت لودر دیگر نگران عقب افتادن کارهای خود نخواهید بود. برای مطالعه‌ی این مقاله‌ی جدید اینجا کلیک کنید.
   موفق باشید
    گنوایران.ارگ

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۶ بهمن ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
اخبار داخلی سایت: پاک کردن تاریخچه‌ی run در گنوم
822 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

ترفندی جدید به بخش ترفندهای سایت اضافه شد. اگر از محیط گنوم استفاده می‌کنید و نیاز به پاک کردن تاریخچه‌ی RUN Dialog خود دارید می‌توانید از این ترفند جدید استفاده کنید. برای مطالعه‌ی این ترفند جدید به اینجا مراجعه کنید.

موفق باشید
گنو ایران.ارگ

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: ایجاد CD و DVD در برنامه‌ی ناتیلوس
820 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

زمانی که نسخه‌ی XP سیستم عامل مایکروسافتی ویندوز منتشر شد ، در اکثر کاتالوگ‌ها یا حتی بررسی‌هایی که مجلاتی مانند PCMagazine انجام می‌دانند به قابلیت جدید ویندوز یعنی امکان نوشتن یا Write کردن سی‌دی از طریق ویندوز اشاره می‌کردند. مدتی بعد محیط میزکار گنوم نیز این قابلیت را به خود اضافه کرد تا قدرت لینوکس را به رخ مایکروسافت بکشد. بله برنامه‌ی ناتیلوس که مدیرفایل محیط گنوم است می‌توانید به خوبی اطلاعات موجود در هارد دیسک شمارا به CD یا DVD تبدیل کند.این قابلیت برای کاربران تازه‌کار کامپیوتر که هنوز نمی‌توانند با برنامه‌های پیچیده‌تری هچون K3B یا gtoster کار کنند بسیار مفید است. چرا که شما با چند کلیک و دراگ کردن معمولی به راحتی می‌توانید CD یا DVD خود را تهیه کنید و به این وسیله به راحتی از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید. بر آن شدیم تا مقاله‌ای در این زمینه بنویسیم که با این مقاله در مجله‌ی Gnome Journal برخوردیم ، بنابراین فرصت را غنیمت شمردیم و مقاله‌ی چاپ شده را ترجمه کردیم. برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید اینجا کلیک کنید. یا به بخش مقالات سایت گنو ایران.ارگ مراجعه کنید.
   
گنو ایران.ارگ

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
اخبار داخلی سایت: نوشتن برروی DVD
794 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

امروزه حتی با قیمت بالای دیسک‌های DVD کاربرانی هستند که از این نوع دیسک‌های با حجم بالا استفاده می‌کنند ؛ در لینوکس ابزار‌های گرافیکی مختلفی مانند K3B برای نوشتن برروی این دیسک‌ها موجود هستند ، اما یکی از رابط‌های بسیار محبوب لینوکس همان خط فرمان است ، ما در مقاله‌ای کوتاه روش نوشتن برروی دسک DVD را به اختصار شرح داده‌ایم.برای مطالعه‌ی این مقاله ی کوتاه به بخش مقالات مراجعه کنید یا اینجا کلیک کنید.
   
گنو ایران.ارگ

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۱۹ دی ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
اخبار داخلی سایت: سطوح اجرایی ، کنترل سرویس‌ها
853 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

کنترل سرویس‌ها یکی از بخش‌های مهم مدیریت یک سیستم است ، کنترل نابه‌جا می‌تواند باعث ایجاد مشکلات امنیتی و نیز هدر رفتن منابع سیستم گردد ، بنابراین لازم است که بتوانید سرویس‌های سیستم خود را به خوبی کنترل کنید.
در مقاله‌ی حاضر به نحوه‌ی کنترل سرویس‌ها و نیز مفهوم سطوح اجرایی پرداخته شده است. علاوه بر این شما را با برنامه‌های واسط در توزیع‌های مختلف آشنا می‌ساد تا بتوانید از طریق این برنامه‌ها سریع‌تر و ساده‌تر به کنترل سرویس‌ها بپردازید.برای مطالعه‌ی این مقاله اینــجا کلیک کنید.امیدورایم که این مقاله‌ نیز موردتوجه خوانندگان محترم قرار گیرد. منتظر نظر‌ها ی شما هستیم.


    با تشکر گنو ایران.ارگ

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۰۵ دی ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: لینوکس و پروژه‌ی گنو
1110 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

"بسیاری از کاربران کامپیوتر٬ بدون اینکه خود متوجه باشند٬ هر روزه از یکی از نسخه‌های تغییریافته‌ی سیستم گنو (۱۸ کاراکتر) استفاده می‌کنند. بر اثر تغییرات عجیبِ وقایع٬ امروزه نسخه‌ی سیستم گنویی که بصورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد با عنوان "لینوکس" شناخته می‌شود٬ در حالیکه بسیاری از کاربران از وسعت ارتباط و پیوستگی آن با پروژه‌ی گنو آگاه نیستند..."
اگر شما نیز دقیقا تفاوت بین سیستم‌عامل گنو و لینوکس را نمی‌دانید می‌توانید با خواندن این مقاله‌ی آقای ریچارد استالمن به درک درستی از این دو دست پیدا کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   12345678   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux