Click Here to Go HomePage index.php
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید یكشنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ 
نکته ها و ترفند ها

برای تنظیم دستی IP و Netmask سیستم خود باید از دستور ifconfig استفاده کنید :
#ifconfig  interface up addr netmask netmask
برای نمونه
#ifconfig eth0 up 192.168.29.99 netmask 255.255.255.0

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

 
انتشار هسته: نسخه‌های پایدار جدید هسته
1574 بار مطالعه شده است
 
 
Kernel

در هفته‌ای که گذشت نسخه‌های پایدار جدیدی از هسته سیستم عامل گنو/لینوکس منتشر شد. ابتدا نسخه‌ی پایدار چدیدی از سری ۲.۴ با شماره ۲.۴.۳۶ منتشر شد و سپس نسخه جدیدی از سری ۲.۶ منتشر شد که ۲.۶.۲۳.۱۴ شماره گذاری شده است. برای اطلاع از تغییرات نسخه‌ی ۲.۶.۲۳.۱۴ اینجا کلیک کنید. برای دریافت سورس کد این نسخه نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای دیدن تغییرات نسخه‌ی ۲.۴.۳۶ نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید و برای دریافت نسخه‌ی کامل سورس‌کد اینجا کلیک کنید. برای دریافت اطلاعات کامل از تغییرات نسخه‌های اخیر می‌توانید به سایت اصلی کرنل در اینجا مراجعه کنید. لیست پستی کرنل را به کسانی که مایل به بررسی بیشتر کرنل و اطلاع از اخرین تغییرات هستند پیشنهاد می‌کنیم. برای مشاهده‌ی یک آرشیو از این لیست می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۲۹ دی ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: نصب و راه اندازی CentOS 5.1
2503 بار مطالعه شده است
 
 
RedHat

سایت HowToforge در مقاله‌ای به آموزش نحوه‌ی نصب توزیع CentOS 5.1 به عنوان میزکار کامل پرداخته است. در این مقاله به نحوه‌ی راه اندازی این توزیع به عنوان یک میزکار برای انجام کارهای روزانه پرداخته است. کارهای روزانه شامل این موارد هستند: تماشای فیلم، پخش موسیقی، Adobe Flash و Acrobat Reader، نصب Skype، نصب فونت‌های TrueType و نصب VMware server برای شبیه سازی نیز نصب Sun Java و برنامه ntfs-3g برای کار با دیسک‌های NTFS و ...
برای مطالعه‌ی کامل مقاله اینجا کلیک کنید


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۰۲ دی ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: کاربران گنو/لینوکس شیراز
1457 بار مطالعه شده است
 
 
Edubuntu Linux

گروه کاربران لینوکس شیراز در ادامه‌ی جلسات خود روز ۲۷ آذر ۱۳۸۶ جلسه‌ای با موضوع «معرفی و نصب توزیع Edubuntu» برگزار خواهد کرد. این جلسه در «باغ مهر جوان» شهر شیراز از ساعت ۱۶:۰۰ الی ۱۸:۰۰ برگزار خواهد شد. در این جلسه آقای رضا بهروزی به شرح قابلیت‌ها و معرفی این توزیع لینوکس پرداخته و سپس نحوه‌ی نصب این توزیع را برروی سیستم آموزش خواهند داد.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی این توزیع می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای آشنایی با گروه کاربران لینوکس شیراز (شیراز لاگ) نیز می‌توانید به صفحه‌ی اصلی این گروه در اینجا مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: مهمان  در تاریخ جمعه، ۲۳ آذر ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
اولین نشست رسمی جامعه کاربران یزدی لینوکس برگزار شد
1840 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

اولین نشست رسمی جامعه کاربران یزدی لینوکس- یزدلاگ (YazdLUG: Yazd Linux Users Group) به همت کار گروه فناوری اطلاعات استان، پارک علم فناوری و شرکت یزد تکفا، با حضور مهندس حاجی غلامعلی مشاور ارشد ملی طرح ملی گنو - لینوکس و علاقمندان برپا گردید.


 
 
نوشته شده توسط: مهمان  در تاریخ جمعه، ۲۳ آذر ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: پیام‌رسان فوری با Ajax
1397 بار مطالعه شده است
 
 
PHP

سایت developerWorks شرکت IBM در مقاله‌ای به بررسی روش ایجاد یک برنامه گفتگو (Chat) بر پایه‌ی PHP و Ajax نموده است. این مقاله نمونه‌ای کامل برای کسانی است که مایل به یادگیری فناوری AJAX هستند و یا می‌خواهند برای گروه خودشان یک برنامه‌ی «پیام رسان فوری» اختصاصی داشته باشند. در صورت تمایل برای مطالعه‌ی این مقاله به اینجا مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: نصب گروه‌افزار در لینوکس
1587 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

برای راه اندازی Groupware ها در لینوکس گزینه‌های متنوعی وجود دارد. دلیل این موضوع توسعه اجزای گروه‌افزار به صورت مستقل و قابلیت استفاده از این ابزارها با تنطیمات و ترکیبات با یکدیگر برای ایجاد یک Groupware کامل است. سایت Linux-Top در مقاله‌ای به نحوه‌ی نصب یک «گروه‌افزار» به کمک Exim و Horde پرداخته است. دراین راهنما نصب و راه اندازی بر پایه‌ی SuSE لینوکس می‌باشد، اما برای سایر توزیع‌های لینوکس نیز به همین شرح می‌توان نصب و راه اندازی را انجام داد. برای مطالعه‌ی مقاله اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: سمینار آشنایی با لینوکس، دانشگاه آزاد
1718 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

روز یکشنبه ۱۸ آذر همایشی با عنوان آشنایی با نرم‌افزارهای آزاد و سیستم عامل گنو/لینوکس، توسّط انجمن علمی مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب برگزار گردید. در این همایش به معرفی نرم‌افزارهای آزاد، نرم‌افزارهای اوپن‌سورس، سیستم عامل گنو/لینوکس و محیط گرافیکی GNOME و KDE پرداخته شد. همچنین توزیع‌های Parsix GNU/Linux و Knoppix GNU/Linux به کاربران نمایش داده شد. در پایان سمینار ‌به حاضران یک بسته شامل دیسک زنده سیستم عامل Parsix GNU/Linux 0.90 و مقاله‌ای در رابطه با لینوکس اهدا شد. در این همایش که با استقبال بسیار زیاد رو به رو شده بود، علاوه بر آشنایی با مفاهیم نرم‌افزارهای آزاد نصب پارسیکس گنو/لینوکس در کنار ویندوز نیز به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گرفت.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ دوشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: تهیه ساده‌ی توزیع‌های لینوکس
1460 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

فروشگاه اینترنتی توزیع‌ها برنامه‌های لینوکسی با نام sito چند هفته پیش فعالیت خود را آغاز نمود. این فروشگاه در خبری اعالم نموده است که تا زمان راه اندازی سیستم پرداخت آنلاین با استفاده از کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب، به تخفیف ۲۰٪ (بیست درصدی) خود ادامه خواهد داد.
این تخفیف و سرعت ارسال توزیع‌ها خبر از عزم جدی این فروشگاه جهت مهیا کردن امکانات مناسب برای دسترسی کاربران ایرانی لینوکس به محصولات آزاد و توزیع‌های گنو/لینوکس است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا سفارش توزیع‌های لینوکس می‌توانید به سایت اصلی این توزیع در آدرس sito.ir مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ یكشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
نرم افزار: آشنایی با Mercurial
1762 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

برنامه‌ی Mercurial یک مدیر سورس کد - مدیر نسخه غیر متمرکز است. (Distributed Source Control Management System) پروژه‌های بسیاری از این برنامه برای مدیریت سورس کد و توسعه نرم‌افزارهایشان استفاده می‌کنند. این برنامه از شیوه‌ی Distributed یا peer-to-peer استفاده می‌کند که در مقابل روش Centralized یا Client Server است که CVS یا Subversion از آن استفاده می‌کنند. طبق اظهار توسعه دهندگان این برنامه برای استفاده‌های شخصی و نیز استفاده برای توسعه به صورت تیمی بسیار مناسب است و هم اکنون در سطح تجاری بزرگ نیز از آن استفاده می‌شود.
نصب و راه اندازی آن بسیار ساده است و بسیاری از توزیع‌های پیشرفته مانند Debian یا Gentoo بسته‌های از پیش کامپایل شده برای این برنامه را در مخازنشان دارند و می‌توانید از مخازن یا فایل‌های باینری برای نصب اقدام کنید. برای استفاده از Mercurial در خط فرمان می‌توانید از دستور hg استفاده کنید. (hg نماد جیوه در جدول مندلیف است) سایت Linux.com در مقاله‌ای کوتاه به نحوه‌ی راه اندازی مخازن و استفاده از این ابزار در لینوکس پرداخته است. در صورتی که مایل به آشنایی با این ابزار هستید و یا در حال حاضر از یک مدیر سورس کد مرکزی استفاده می‌کنید و می‌خواهید از مزایای یک مدیر سیستم غیر متمرکز بهره ببرید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ دوشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: برنامه نویسی برای Nokia N800 با لینوکس
1790 بار مطالعه شده است
 
 
سخت افزار

لینوکس یکی از سکوهای بسیار پر ترفدار برای توسعه‌ی نرم‌افزار جهت استفاده در گوشی‌های همراه است. سکوهای مختلفی برای استفاده از لینوکس به عنوان نرم‌افزار راهبر در گوشی‌های موبایل ایجاد شده‌اند و در حال توسعه هستند که این نشان دهنده اهمیت موضوع است. در همین گرپه از گوشی‌های همراه می‌توان به N800 محصول شرکت Nokia اشاره کرد. نوکیا N800 دومین مدل از سری Internet Tablet شرکت نوکیا است. این ابزار از لینوکس به عنوان سیستم عامل اصلی خود استفاده می‌کند و به همین دلیل تعداد بسیار زادی برنامه‌های جانبی برای آن فراهم شده است. از سوی دیگر تعداد زیادی برنامه نویس در حال توسعه برنامه برروی سکوی N800 هستند، سایت IBM Developerworks نیز در مقاله‌ای به نحوه‌ی توسعه‌ی برنامه برای سکوی N800 پرداخته است. در صورتی که مایل به مطالعه‌ی این مقاله می‌باشید می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ دوشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۸۶
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   123456789101112131415161718192021222333435363738393103   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux