Click Here to Go HomePage http://www.gnuiran.org
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ 
نکته ها و ترفند ها

غلط های مصطلح
محیط KDE را "کی دی ای -key di ee-" تلفظ می کنند نه "کا دی ای".
دیگر برنامه های این محیط که با حرف "K" شروع می شوند را با یک "کی" در ابتدا می خوانند مانند Kmail که "کی میل" تلفظ می شود.

-- ناشناس

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

 
خبرها: مندریوا بازار تجاری مکزیک را هدف گرفته
850 بار مطالعه شده است
 
 
Mandrake

توزیع فرانسوی Mandriva به همراه یک شریک محلی از مکزیک به نام Datacomms-Genesys شرکتی به نام Mandriva Mexico در مکزیکوسیتی (پایتخت مکزیک) تاسیس کرند. این شرکت با هدف فروش میزکارها و سرویس‌دهنده‌های مندریوا در آمریکای مرکزی تاسیس شده است. شرکت مندریوا که تهیه کننده و پشتیبان توزیع Mandriva است در حال حاضر دفاتری در سان‌دیگو، کالیفرنیا، کوریتیبا، برزیل و دفتر مرکزی در پاریس دارد. این شرکت حدود ۱۳۰ کارمند دارد که ۸۰ نفر آن‌ها را مهندسین تشکیل ی‌دهند. فروش در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا تعداد کاربران مندریوا را در دنیا بین ۶ تا ۸ میلیون کاربر رسانده است.
در حال حاضر مکزیک بیش از ۱۶،۰۰۰ گروه و شرکت تجاری فعال دارد که اغلب گروه‌های تجاری فعال مکزیکی مانند Comision Federal de Electricidad ابزارهای اوپن‌سورس را برای راه اندازی زیر ساخت IT خود استفاده می‌کنند. تحقیقات اخیر بیانگر این موضوع از که حدود ۳۴ درصد از سرورهای مکزیک تا سال ۲۰۰۹ برپایه‌ی گنو / لینوکس خواهند بود و نرخ رشد سالانه به بیش از ۱۰ درصد خواهد رسید.
شرکت «مندریوا مکزیک» برای اجرای سه هدف عمده برنامه ریزی می‌کند:
۱.توسعه‌ی پشتیبانی به صورت شبکه‌ای با گستردگی ملی
۲.برپایی دوره‌های آموزشی برای سازمان‌ها، افراد و شرکت‌ها
۳. فراهم آوردن محصولات مندریوا از طریق OEM و VARها. (تولیدکنندگان عمده و اولیه‌ی سیستم‌ها)
برای مطالعه‌ی کامل مقاله اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۰۷ دی ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: قدم به قدرم با لینوکس
894 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

در آستانه‌ی سال جدید میلادی هستیم، سال ۲۰۰۷ و اغلب کشورها تعطیلاتی برای این دوره دارند، از طرفی مقاله نویسنان نیز در این چند روز پایان سال بی کار ننشسته‌اند، سایت Desktoplinux.com مقاله‌ای کوتاه برای کسانی که هنوز با لینوکس کار نکرده‌اند و می‌خواهند در سال جدید کار با لینوکس را آغاز کنند نوشته است. اگر می‌خواهید در سال جدید میزکار لینوکسی بی دردسر و بدون مشکلات امنیتی داشته باشید که کارهای شما را به درستی انجام بدهد، ولین کار شما در این سال یافتن یک توزیع لینوکس برای تازه‌کاران است.
ادامه


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۰۷ دی ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: نصب دبیان سارژ برروی یک لپ‌تاپ
959 بار مطالعه شده است
 
 
Debian

سایت DesktopLinux در مقاله‌ای که Rick Lehrbaum آن را نوشته به آموزش نصب و راه اندازی یک میزکار با استفاده از توزیع دبیان ۴.۰ انجام داده. نسخه‌ی ناپایدار Debian که در حال حاضر Debian Etch نام دارد قرار بود در دسامبر ۲۰۰۶ یعنی ماهی که هم اکنون در آن هستیم منتشر شود اما هنور خبری از انتشار نهایی نشده است، البته این برای کاربرانی ثابت دبیان امری طبیعی است. Rick نیز از افرادی است که منتظر انتشار نسخه‌ی بعدی Debian یعنی Etch است و با دانلود نسخه‌ی ناپایدار این توزیع کمی خود را آرام می‌کند. او برای نصب دبیان از یک Laptop ساخت IBM مدل Thinkpad استفاده می‌کند که چندان هم جدید نیست، در زمان نصب نیر با گرفتن تصاویر مختلف از زمان نصب اقدام به نوشتن یک راهنما برای دیگرانی که علاقه مند به نصب و کار با Etch هستند می نماید. برای مطالعه‌ی این راهنما اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۰۵ دی ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: ایجاد PDF با PDF Creator
959 بار مطالعه شده است
 
 
Microsoft

برای بسیاری از کاربران ویندوز مایکروسافت، ایجاد فایل‌های PDF توسط برنامه‌ی Adobe Acrobat ممکن است، اما این برنامه همان‌طور که می دانید یک برنامه‌ی انحصاری و تجاری است با قیمت ۲۹۹ دلار برای کاربر معمولی و ۴۹۹ دلار برای ماربر حرفه‌ای. مدتیست پرژه‌ای به نام PDF Creator در Sourceforge شروع به کار کرده که براساس Ghost Script کار می‌کند و می‌توانید از آن برای نشر و ایجاد فایل‌های PDF استفاده

کنید. این برنامه تحت مجوز آزاد GNU/GPL منتشر می‌شود و یک برنامه‌ی آزاد به حساب می‌آید. این برنامه علاوه بر چاپ صفحات به صورت PDF آنها را به صورت PostScript و EPS نیز چاپ می‌کند. اگر در محل کار خود مجبور به استفاده از ویندوز مایکروسافت هستید می‌توانید با استفاده نکر دن از برنامه‌های انحصاری بیشتر به توسعه‌ی برنامه‌های آزاد کمک کنید، برای این کار کافیست از برنامه‌های آزاد استفاده کنید، مانند همین برنامه. سایت NewsForge نیز مقاله‌ای در باره‌ی این برنامه نوشته است که در صورت تمایل می‌توانید اینجا کلیک کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۰۵ دی ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: جلسه‌ی آموزش کار با wikiها
936 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

امروزه ویکی‌ها بخش مهمی از هر سایت و پروژه‌ی اوپن سورس و باز متن هستند، علاوه بر پروژه‌های اوپن سورس تیم‌های توسعه‌ی نرم‌افزار و تمام کسانی که نیاز به ایجاد مستندات برای محصول خود دارند از ویژگی‌های wiki بهره می‌برند. دیگر مانند گذشته کاربری wiki فقط به شرکت‌های نرم‌افزاری یا شرکت‌های فعال در حوزه‌ی IT یا پروژه‌های اوپن سورس و هکرها مختص نیست، بلکه از شرکت‌های بزرگ سازنده‌ی اتومبیل تا دانشگاه‌ها و گروه‌های تحقیقاتی که نیاز به تهیه‌ی راهنما، گزارش و مستندات دارند پس از مدتی از ویکی‌ها برای تهیه‌ی مستنداتشان استفاده می‌کنند. ما نیز بر آن شدیم تا با برگزاری یک جلسه‌ی آموزشی کاربران را با مفهوم ویکی‌ها آشنا کنیم، سپس به معرفی چند نمونه ویکی و معرفی گرامر نوشتن در ویکی بپردازیم و در نهایت پس از برگزاری جلسه توانسته باشیم گروهی از کاربران لینوکس را با مفهوم ویکی و روش کار با ویکی‌ها آشنا سازیم. شما نیز می‌توانید در جلسه شرکت کنید و با یادگیری بیشتر ما را در نشر و گسترش اطلاعات کمک کنید.
ساعت و تاریخ برگزاری جلسه: ۶ دی ۱۳۸۵ ، ساعت ۱۸ الی ۲۰
محل: پیین‌تر از میدان انقلاب، تقاطع جمهوری و کارگر جنوبی، فرهنگسرای فناوری اطلاعات، طبقه زیر همکف، سالن اجتماعات.


  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ شنبه، ۰۲ دی ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
یک بررسی: بررسی مدیران فایل در لینوکس
805 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

مدیر فایل یا File Manager یکی از بخش‌های اساسی هر میزکار گرافیکی است، وظیفه‌ی مدیر فایل همان طور که از نامش پیداست مدیریت فایل‌هاست. مدیریت در اینجا به معنی منتقل کردن، کپی کردن، نام گذاری، نشانه گذاری، باز کردن با برنامه‌ی مربوطه، و سایر فعالیت‌هایی است که شما بررروی یک فایل انجام می‌دهید. امورزه تعداد زیادی مدیر فایل گرافیکی برای لینوکس موجود هستند، مانند Konqueror مدیر فایل پیش فرض میزکار KDE و Nautilus مدیر فایل پیش فرض میزکار GNOME. البته برخی از این مدیران فایل کارهایی بیشتر از مدیریت فایل‌ها می‌کنند، برای نمونه مرور صفحات اینترنتی وب یا مدیریت Bookmarkها. سایت Linux.com در مقاله‌ای خواندنی به بررسی این مدیران فایل یا File Managers پرداخته است که خواندن آن را به کسانی که از میزکار گرافیکی استفاده می‌کنند پیشنهاد می‌کنیم. برای مطالعه می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ جمعه، ۰۱ دی ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار هسته: یک اسنپ‌شات پایدار از لینوکس
882 بار مطالعه شده است
 
 
Kernel

اسنپ‌شات جدیدی از سری ۲.۶.۲۰ هسته‌ی لینوکس منتشر شد. این اسنپ‌شات که از سری یا شاخه‌ی پایدار لینوکس است Linux 2.6.20-rc-1 نام دارد. در صورتی که مایل به دریافت بسته‌ی این اسنپ‌شات می‌باشید می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای اطلاع از تغیرات و Patchهای اعمال شده در این اسنپ‌شات نیز اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ جمعه، ۰۱ دی ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
یک بررسی: نگاهی به تاندربرد نسخه‌ی ۲
822 بار مطالعه شده است
 
 
Thunderbird

پس از ماه‌ها توسعه و کار برروی برنامه‌ی Thunderbird بالاخره بنیاد موزیلا یا Mozilla Foundation اولین بتای نسخه‌ی ۲ آن را هفته‌ی گذشته منتشر کرد. Joe Zonker از نویسندگان Linux.com نیز در مقاله‌ای در سایت Linux.com به بررسی این برنامه پرداخته است. اگر تا کنون نام Thunderbird را نشنیده‌اید لازم به ذکر است که این برنامه یک Email-Client یا برنامه‌ی دریافت و ارسال و مدیریت نامه‌های الکترونیکی برای لینوکس است که به صورت اوپن سورس در حال توسعه می‌باشد و می‌توانید نسخه‌های آن را برای لینوکس یا ویندوز دریافت نمایید. در نسخه‌ی جدید امکاناتی برای نشانه گذاری یا Tagging و نیز پشتیبانی بسیار بهتر برای اضافات یا Extentionها فراهم شده است. پیدا کردن هرزنامه‌ها یا Spamها کامل‌تر شده و Alert یا اعلام برای نامه‌های جدید با روش‌های مختلفی قابل اجراست. در صورتی که مایل به خواندن این بررسی هستید می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ جمعه، ۰۱ دی ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: راهنمای نصب حرفه‌ای زوزه ۱۰.۲
1000 بار مطالعه شده است
 
 
SuSE

سایت HowToForge در مقاله‌ای انگلیسی به آموزش نصب حرفه‌ای OpenSuSE 10.2 پرداخته است. در این راهنما به بررسی نصب سرورهای وی و پست الکترونیک همراه SSL و نیز TLS، نصب سرور DNS، سرور FTP و MySQL و Qouta و فایروال و برنامه‌های مدیریت ISP پرداخته شده است. در صورتی که مایل به خواندن این مقاله هستید می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ پنجشنبه، ۳۰ آذر ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
نرم افزار: نسخه‌ی جدید GCstar منتشر شد
909 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME Applications

برنامه‌ی GCstar نرم‌افزاریست برای مدیریت کلکسیون‌های شخصی. در نسخه‌ی جدید انجمن‌های بحث و گفتگو برای GCstar منتشر شد که باعث پیشرفت بهتر و سریع‌تر و پشتیبانی بهتر از کاربران خواهد شد. در حال حاضر نسخه‌ی نهایی 1.0.0 می باشد که از کلکسیون‌های: فیلم، بازی‌های ویدئویی، کتاب‌ها، موسیقی و کلکسیون‌های تعریفی از سوی کاربران پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از کلکسیون موسیقی امکان جدیدی است که در نسخه‌ی 1.0.0 به این برنامه افزوده شده است. برای دیدن لیست کامل تغییرات اینجا کلیک کنید. برای دیدن تصاویر برنامه نیز اینجا کلیک کنید. برای دریافت فایل‌های نصبی یا اطلاعات بیشتر نیز به سایت رسمی مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Navid  در تاریخ پنجشنبه، ۳۰ آذر ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   11121222324252627282930313233343536373839404142434445465666768696106   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux