Click Here to Go HomePage index.php
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید یكشنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ 
نکته ها و ترفند ها

برای یافتن فایل هایی که مجوز SUID دارند در کنسول بعد از ورود به حالت کاربر ریشه بنویسید:

find / -perm -4000

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

 
نرم افزار: نسخه‌ی جدید lightbird
1017 بار مطالعه شده است
 
 
Lightbird

نسخه‌ی 0.8 برنامه‌ی Lightbird منتشر شد. برنامه‌ی Lightbird با هدف ایجاد یک پیام رسان فوری یا IM برای شبکه‌های محلی LAN است که با ارائه‌ی سرور و کلاینت امکان استفاده از این سرویس را در شبکه‌های داخلی ایجاد می‌نماید. این برنامه با زبان Mono نوشته شده و به همین دلیل برای سیستم‌های GNU و Mac OS X و Windows موجودد است. مجوز استفاده از برنامه GNU/GPL می‌باشد و دانلود آن رایگان است. برای دریافت برنامه می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای دیدن تصاویر برنامه نیز می‌توانید به صفحه‌ی تصاویر برنامه مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۳۰ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مصاحبه: دست اندرکاران KDE : این بار Daniel Molkentin
1147 بار مطالعه شده است
 
 
KDE

در مصاحبه‌ی جدید People Behinde KDE این سایت شما را با Daniel Molkentin بیست و چهار ساله آشنا خواهد کرد. وی که دانشجوست و اهل آلمان یکی از فعالان KDE در توسعه‌ی KBattleship که یک بازیست و Kontact Framework و نیز KDE TechBae است. برای توسعه‌ی KDE از جایی حقوق نمی‌گیرد و از طرفی روزی ۲ تا ۳ ساعت وقت برای انجام کارهای KDE صرف می‌کند. کتابی به آلمانی درباره‌ی QT4 نوشته که به زودی به انگلیسی نیز ترجمه خواهد شد و برای بهبود KDE4 مصمم است. اگر مایل به مطالعه‌ی این مصاحبه هستید می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۳۰ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
یک بررسی: بررسی Knoppix 5.1.1
1113 بار مطالعه شده است
 
 
Knoppix

سایت Linux.com در بررسی جدید خود به بررسی Knoppix 5.1.1 می‌پردازد. Dmitri popov نویشنده‌ی این بررسی می‌نویسد:
«در سال جدید نسخه‌ی تازه‌ای از دیسک زنده‌ی Knoppix منتشر شد. علاوه بر به روز شدن برنامه‌های کاربردی یکی از تغییرات عمده در Knoppix 5.1.1 استفاده از میزکار Beryl 3-D به همراه Emerald Theming engine می‌باشد. هرچند که پشتیبانی از Beryl همچنان آزمایشی است، برای فعال کردن پشتیبانی از این موضوع کافیست در زمان بوت از knoppix desktop=beryl استفاده کنید. (به این کدها Cheat Code گفته می‌شود که در زمان بوت استفاده می‌شوند-م) »
بررسی کننده این توزیع را برروی یک Acer Travel Mate 243 با کارت گرافیک Intel 82855 GM آزمایش می‌کند و از نتایج کار بسیار رازی است. برای مطالعه‌ی این بررسی می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۳۰ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید Abiword
1190 بار مطالعه شده است
 
 
AbiWord

بالاخره نسخه‌ی 2.5.0 برنامه‌ی Abiword منتشر شد. Abiword یک پرذازشگر متن بسیار ساده و کارامد است که به دلیل سادگی و کارایی محبوبیت بسیاری نزد کاربران لینوکس دارد. Abiword برای پلتفروم‌های مختلف از جمله لینوکس و ویندوز موجود است. این برنامه آزاد بوده و تحت مجوز GNU/GPL منتشر می‌شود. نسخه‌ی 2.5.0 با قابلیت‌های بسیار جذابی ارائه شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات روش جدید برای Render کردن است که نمایش (Render ) در نسخه‌ی یونیکی و لینوکسی جدید به عهده‌ی Pango خواهد بود، این به معنی پشتیبانی هر چه بهتر از خط فارسی است، تا جایی که ممکن است کارایی این برنامه را بیش از OpenOffice.org برای زبان فارسی بالاببرد. علاوه بر این می‌توان به ویژگی‌های جدید دیگری اشاره نمود، مانند:
پشتیبانی از Bonobo component Framework برای سکوهای یونیکسی
پشتیبانی از Drag and Drop برای Clipboard بهبود بسیاری پیدا کرده است
تعداد زیادی پلاگین جدید اضافه شده‌اند که اغلب آن‌ها آزمایشی هستند
ایجاد یکپارچگی بیشتر با GNOME Office که باعث بالاتر رفتن کارایی می‌گردد و در اولین قدم برنامه‌ی قدیمی Charting plugin در نسه‌های یونیکسی جایگزین شده است
و تعداد زیادی تغییر و اضافات که در ایجا می‌توانید لیست کاملی از آن‌ها را مشاهده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت رسمی مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۳۰ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید FreeBSD
1183 بار مطالعه شده است
 
 
FreeBSD

نسخه‌ی 6.2 FreBSD منتشر شد. شبه-یونیکس FreeBSD که با مجوز FreeBSD منتشر می‌شود یک یونیکس با مجوز آزاد می‌باشد که مجوز آن را بنیاد نرم‌افزارهای آزاد یا FSF تایید نمده است. این نسخه‌ی جدید ادامه‌ی انتشارات نسخه‌‌های پایدار سری ۶ است و تعداد بسیاری مشکلات در آن برطرف شده است و امکاناتی نیز بهبود یافته‌اند. از جمله امکانات می‌توان به این موارد اشاره کرد: در freebsd-update پشتیبانی از به روز رسانی‌های امنیتی به صورت رسمی فعال شده است. پشتیبانی آزمایشی برای تحت نظر گرفتن سیستم از طریق CAPP آغاز شده است. اضافه شدن سوئیت و کتابخانه‌های OpenBSM که یک ابزار خط فرمان برای بازرسی سیستم استفاده می‌شود. نسخه‌ی 3.5.4 میز کار KDE و 2.16.1 میزکار GNOME. پشتیبانی از IPFW، پشتیبانی از amdsmb و nfsmb و stge و درایورهای جدید پشتیبانی برای شبیه سازی sysfs لینوکس و بسیاری تغییرات دیگر که می‌توانید در قسمت لیست تغییرات از سایت رسمی مطالعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۸ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
یک بررسی: بررسی Deli Linux
1148 بار مطالعه شده است
 
 
Deli

سایت Linux.com در بررسی جدید خود به سراغ Deli Linux می‌رود. این تووزیع سبک آلمانی برای کسانی که سخت افزار قدیمی دارند بسیار مفید است. شما می‌توانید این توزیع را برروی سک کامپیوتر 486 نصب کنید. حتی با ۴ مگابایت حافظه‌ی RAM Deli Linux کار می‌کند. در این بررسی سایت Linux.com به بررسی ماهیت توزیع سپس نصب آن برروی سیستم پرداخته و در نهایت با بررسی محیط کار Deli Linux به بررسی خود خاتمه داده است. این بررسی در ۸ پاراگراف و کوتاه است، اما آنچه که لازم است را بیان می‌کند. در صورتی که یک سیستم قدیمی دارید که فکر می‌کنید این روزها کاربردی ندارد حتما این مقاله را مطالعه کنید. برای مطالعه‌ی مقاله نیز اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۸ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید xfce
1202 بار مطالعه شده است
 
 
XFCE

نسخه‌ی 4.2.4 محیط میزکار سبک و سریع XCFE منتشر شد. محیط میزکار XFCE یک DE یا Desktop Environment براساس +GTK است که در نسخه‌ی 4.00 تمام کدهای آن از ابتدا نوشته شدند و تمام محیط بر اساس نسخه‌ی ۲ کتابخانه‌های +GTK می‌باشند. XFCE همان فلسفه‌ی همیشگی یونیکس یعنی ماجولار بودن و قابل اطمینان بودن را با یکدیگر مخلوط کرده است. میزکاری سبک برای سیستم‌هایی که قابلیت اجرای میزکارهای سنگینی چون KDE یا GNOME را ندارند. از طرفی سادگی کار با آن و حجم پایین آن باعث شده تا در توزیع‌های فراوانی به صورت میزکار پیش‌فرض قابل استفاده باشد. نسخه‌ی 4.2.4 این مجموعه روز ۲۴ دی منتشر شد و از همان تاریخ قابل دریافت است.
این محیط علاوه بر این که در توزیع‌های پیشرفته‌تر یافته می‌شود داراری یک نصاب گرافیکی است که عملیات نصب و راه اندازی را انجام می‌دهد. برای دریافت نسخه‌ی جدید می‌توانید سوس کد را از اینجا دانلود کنید. برای دریافت نصاب گرافیکی نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. اگر مایل به دریافت بسته‌های باینری از پیش کامپایل شده برای توزیع خود هستید به این صفحه بروید. در حال حاضر برای توزیع‌های ردهت/فدوراکور، دبیان، زوزه، مندریوا و نیز یونیکس شرکت سان یعنی سولاریس بسته‌های باینری موجود هستند. برای دیدن تصاویر این محیط می‌توانید اینجا کلیک کنید. و برای اطلاعات بیشتر به سایت رسمی مراحعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۲۶ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: شرکت سونی از Drupal استفاده می‌کند
1410 بار مطالعه شده است
 
 
Drupal

شرکت Sony از سیستم مدیریت محتوای Drupal برای سایت Musicbox استفاده می‌کند. سایت Musicbox متعلق به شرکت Sony Music است، این سایت جایست که شما می‌توانید ویدئوهای سونی را در آن تماشا کنید.
راه اندازی این سایت توسط شرکت Lullabot صورت گرفته است که این شرکت جزئیات کار خود را در یک گزارش صوتی با فرمت mp3 در اینجا منتشر کرده است. در صورت تمایل برای دریافت این podcast می‌توانید به این صفحه بروید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۲۶ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید CrossOver Linux
1338 بار مطالعه شده است
 
 
CrossOver Office

شرکت CodeWeavers که صاحب CrossOver می‌باشد خبر از انتشار رسمی نسخه‌ی 6.0 برنامه‌ی CrossOver را برای لینوکس داد. برنامه‌ی CrossOver یک برنامه‌ی انحصاری و غیر رایگان برپایه‌ی برنامه‌ی آزاد و رایگان Wine است که در حال حاضر کامل‌ترین برنامه‌ی شبیه سازی API ویندوز در لینوکس است. Cross Over در دو نسخه‌ی CrossOver Mac و CrossOver Linux منتشر می‌شود و برنامه‌های Microsoft Windows را برروی این دو سیستم عامل اجرا می‌کند.شما می‌توانید از طریق Crossover Linux یا Wine برنامه‌های ویندوزی خود را در لینوکس نصب و راه اندازی کنید. در نسخه‌ی جدید از بازی‌های محبوبی چون World of Warcraft یا Counterstrike پشتیبانی قابل توجهی به عمل آمده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی نسخه‌ی جدید می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۲۶ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مصاحبه: دست اندر کاران لینوکس در ایران
1286 بار مطالعه شده است
 
 
Hezardastan - BIOSC

سایت «هزار دستان» که مدت‌هاست در حال تهیه‌ی راهنماهای جامع توزیع‌های لینوکس است و به عنوان یکی از مشهورترین Wikiهای ایرانی از آن یاد می‌شود، در فعالیتی جدید بخشی به نام «پشت صحنه اجتماع کاربران ایرانی لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد» راه اندازی کرده است که از اینجا قابل دسترسی است. در این قسمت «هزار دستان» به مصاحبه با دست اندرکاران لینوکس در ایران می‌پردازد. در حقیقت حرکتی که من را به یاد People Behinde KDE می‌اندازد. فعالیتی نو در جامعه‌ی کاربران لینوکس ایران که چه بسا با تاخیر شروع شده و چه خوب که آغاز به کار کرده. قبل از هر چیز امیدواریم این فعالیت فعالیتی دنباله دار باشد و برای کسانی که برای تهیه‌ی این مصاحبه‌ها زحمت می‌کشند آرزوی موفقیت داریم. اولین گفتگوی BIOSC با آقای محمد خوانساری است که بسیاری وی را از سمت مدیریت «طرح ملی لینوکس» می‌شناسند. اگر مایل به آشنایی بیشتر هستید می‌توانید این مصاحبه‌ را در اینجا مطالعه کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۲۶ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   11112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142435363738393103   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux