Click Here to Go HomePage index.php
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید پنجشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ 
نکته ها و ترفند ها

به دنبال راهنمایی برای CUPS می گردید؟ در پنجره ی مرورگر خود مانند فایر فاکس تایپ کنید:

http://localhost:631

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

 
خبرها: آیا ناول لینوکس را از دست می‌دهد؟
1071 بار مطالعه شده است
 
 
Novell

اگر در جریان اخبار مربوط به حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات و یا اخبار مربوط به لینوکس باشید حتما با خبری که هفته‌ی گذشته درباره‌ی ناول از سوی «رویترز» منتشر برخورد کرده‌اید. خبری مبنی بر این که ممکن است «بنیاد نرم افزارهای آزاد» حق فروش لینوکس را از شرکت ناول سلب کند. بحث‌های مختلفی در رابطه با این خبر پس از انتشار آن انجام شد. سایت Linux.com به عنوان یکی از پیشتازان عرصه‌ی تجارت لینوکسی، در مقاله‌ای کوتاه این خبر Reuters را به چالش می‌گیرد. در این مقاله می‌خوانیم: تصور می‌کنم اشتباه از سوی Jim Finkle است. (نویسنده‌ی مقاله در رویترز) .... در مقاله‌ای که در رویترز نوشته شده است، به نقل از Eben Moglen که مشاور ارشد «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» است این چنین می‌خوانیم: « جامعه‌ی مردمی همواره می‌خواهد در مقابل انجام این قرار داد و یا قراردادهای دیگر این چنینی کاری انجام بدهند.» آنها کاملا حق دارند تا نگران این موضوع باشند که این یک اقدام آغازی آشکار یک انحصار طلبی دیگراست از سوی مایکروسافت.» ... سپس Finkle پیش می‌رود و می‌نویسد: «شرکت ناول با کاربران جامعه‌ی اوپن-سورس توافق کرده است که لینوکس و برنامه‌های اوپن-سورس دیگر را ماه نوامبر توسعه دهند، زمانی که وارد مرحله‌ی بازتری از تجارت با مایکروسافت شد.»


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید Evince منتشر شد
898 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME Applications

نسخه‌ی 0.7.2 برنامه‌ی Evince منتشر شد. برنامه‌ی Evince یک برنامه‌ی نمایش مستندات برای لینوکس است. Evince که در حقیقت بخشی از محیط میزکار GNOME است برای نمایش فایل‌های PDF و PostScript و dvi استفاده می‌شود. هدف این برنامه جایگزین شدن برای برنامه‌های مختلفی است که در حال حاضر در گنوم استفاده می‌شوند مانند ggv یا gpdf یا xpdf. به عبارت دیگر Evince می‌خواد با فراهم آوردن قابلیت‌های این چند برنامه به صورت مجتمع و یکپارچه ویرایش و ستفاده از مستندات الکترونیکی را برای کاربران هر چه بیشتر ساده‌تر کند. در حال حاضر این برنامه انواع مختلفی از فرمت‌های الکترونیکی مانند PDF و PostScript و DJVU و DVI و Mulipgae tiff را پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این Evince قصد دارد تا پشتیبانی از اسلاید‌های PowerPoint و OO Impress را نیز فراهم کند. این برنامه با داشتن امکانات بسیار جذاب در نسخه‌های جدید هر توزیعی به عنوان برنامه‌ی پیش‌فرض برای نمایش PDF و PS به حساب می‌آید. از جمله این امکانات می‌توان به نمایه‌گذاری یا Indexing و یا پشتیبانی مطلوب از زبان‌های یونی‌کد مانند فارسی، قابلیت جستجوی بسیار سریع، سادگی کار، ایجاد پیش‌نمایش‌های سریع و بسیار زیبا اشاره کرد.
برای دریافت نسخه‌ی جدید این برنامه می‌توانید اینجا کلیک کنید. در صورتی که مایل به دیدن تصاویر این برنامه هستید می‌توانید به صفحه‌ی تصاویر برنامه در اینجا مراجعه کنید. برای مراجعه به سایت رسمی پروژه نیز اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: سمینار آشنایی با گنو/لینوکس برگزار شد
1064 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۵ گروه کاربران گنو/لینوکس تهران (تهران لاگ) با همکاری فرهنگسرای فن آوری اطلاعات سمیناری در زمینه‌ی آشنایی با گنو/لینوکس در محل فرهنگسرای IT برگزار کرد. مباحث مطروحه در این سمینار عبارت بودند از: ۱- تاریخچه‌ی سیستم عامل گنو/لینوکس۲- آشنایی مقدماتی با امکانات گنو/لینوکس۳- محیط‌های گرافیکی در گنو/لینوکس۴- معرفی توزیع پارسیکس گنو/لینوکس.هدف از برگزاری این سمینار به ترتیب بدین شرح بودند:آشنایی جامعه‌ی IT و کاربران کامپیوتر با سیستم عامل لینوکس، مفاهیم نرم‌افزارهای آزاد، آشنایی با امکاناتی که این سیستم عامل در اختیار کاربران و قرار می‌دهد،معرفی محیط‌های گرافیکی لینوکس برای آشنایی هر چه بیشتر کاربران و در حقیقت از بین بردن دید اشتباه کاربرانی که به اشتباه کار با لینوکس را دشوار می‌پندارند و در نهایت معرفی یک توزیع لینوکس پارسیکس گنو/لینوکس برای آشنایی هر چه بیشتر شرکت کنندگان با امکانات عملی لینوکس.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: همکاری Linspire و Ubuntu با یکدیگر
891 بار مطالعه شده است
 
 
Linspire

شرکت Canonical اسپانسر توزیع Ubuntu وشرکت Linspire توسعه دهنده‌ی Linspire یا Lindows سابق و Freespire در یک آگهی عمومی آغاز یک همکاری تکنیکی با یکدیگر را اعلام کردند. این آگهی که روز جمعه خبر آن منتشر شد حاکی از استفاده‌ی Ubuntu از تکنولوژی CRN یا Click N Run شرکت Linspire می‌دهد. از طرفی Linspire که در حال حاضر برپایه‌ی Debian GNU/Linux است متعهد می‌شود تا از نسخه‌های آتی توزیع خود را برپایه‌ی Ubuntu GNU/Linux استوار سازد که احتمالا در 19 آپریل همین سال منتشر خواهد شد. کاربران Ubuntu از این پس امکان استفاده از تکنولوژی «کلیک و نصب» را خواهند داشت. در حقیقت از این پس نصب برنامه‌ها در اوبونتو گنو/ لینوکس بسیار ساده‌تر از آنچه هست خواهد بود. مدیر عامل Linspire آقای Kevin Carmony می‌گوید: « این همکاری تکنولوژیک می‌تواند در دراز مدت به اتحاد و پیشرفت لینوکس برروی میزکار منتهی شود».


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: Inkscape نسخه‌ی 0.45 منتشر شد
852 بار مطالعه شده است
 
 
Inkscape

امروز گروه توسعه دهندگان Inkscape خبر از انتشار نسخه‌ی جدید این برنامه دادند. برنامه‌ی Inkscape یکی از برنامه‌های محبوب و معروف لینوکس برای طراحی تصاویر برداری یا Vector Graphics است. نسخه‌ی 0.45 با قابلیت‌های جدیدی چون پشتیبانی از Gaussian Blur برای SVG منتشر شد. فیلتر جدید یعنی Gaussian Blur که حاصل یکی از پروژه‌های Google Summer of Code می‌باشد به شما این قابلیت را می‌دهد تا به سادگی بسیار طبیعی و تمیز بتوانید درباره‌ی هر کدام از اشیای Inkscape که می‌خواهید افکت‌های Blur را اعمال کنید. تعداد زیاد دیگری قابلیت نیز در این نسخه اعمال شده است و یا قابلیت‌های موجود بهبود یافته‌اند، مشکلات و Bugهای گزارش شده نیز برطرف شده‌اند. یک «پنجره‌ی تاریخچه‌ی تغییرات» یا History Dialog این انکان را به شما می‌دهد تا تغییراتی را که اعمال کرده‌اید به سدگی مرور کنید. تعداد زیادی افکت‌های جدید مانند افکت‌های رنگ یا طرح به آن اضافه شده است و در نهایت کارایی و استفاده از منابع سیستم نیز بوبود یافته است. سرعت Render نمودن تصاویر بهبود یافته است، این بهبود حدود ۵ تا ۱۰ درصد برای تصاویر سنگین و یا با پشت ضمینه‌ی شفاف است. برای مطالعه‌ی یادداشت‌های انتشار می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای دریافت و استفاده از این نسخه نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای دیدن نمونه‌هایی از تصاویر ایجاد شده با Inkscape نسخه‌ی 0.45 نیز اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار آزمایشی: فایرفاکس۳ آلفا ۲
894 بار مطالعه شده است
 
 
Firefox

بنیاد موزیلا خبر از انتشار Firefox 3 نسخه‌ی Alpha 2 را منتشر کرد. این نسخه پس از ۶ هفته از انتشار نسخه‌ی پیشین منتشر شده است و همان ظور که از نام گذاری آن می‌توان حدس زد یک نسخه‌ی آزمایشی است و نه نسخه‌ی نهایی. این نسخه نیز مانند سایر نسخه‌های فایرفاکس از طریق موتور قدرتمند Gecko هدایت می‌شود. در این نسخه سایر مشکلاتی که در تست ACID2 بود برطرف شده اند و قابلیت‌های inline-table و inline-block در CSS 2.1 حالا اعمال شده‌اند. فایل‌های XML نیز در حال دانلود شدن می‌توانند نمایش داده بشوند و دیگر نیاز نیست تا تمام فایل دریافت شود و سپس فایرفاکس شروع به نمایش صفحه بندی نماید. پشتیبانی از Apple Widgets نسبت به Aplpha1 بسیار بهبود یافته است. در این نسخه از Gecko 1.9 Alpha 1 برای نمایش صفحه بندی یا Page Layout استفاده می‌شود. در صورتی که مایل به دیافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی این نسخه هستید می‌توانید لیست تغییرات را از اینجا مشاهده کنید و نیز می‌توانید در صورت تمایل به کمک به پروژه و گزارش خطاها این نسخه را دریافت کنید و از آن استفاده کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: انتشار Qemu Acceletor تحت GPL
1029 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

بسیاری از کاربران لینوکس Qemu را می‌شناسند. یک برنامه برای شبیه سازی سخت افزار یا به عبارتی یک Emulator برای کسانی که مایل به نصب Windows برروی لینوکس هستند یا می‌خواهند چند لینوکس بروی لینوکسشان نصب کنند تا بدون بوت بتوانند برروی آن‌ها کار کنند، به عبارتی می‌خواهند یک محیط آزمایشگاهی، یا یک شبکه‌ی داخلی آزمایشی مجازی راه بیاندازند. برنامه‌ی Qemu از ابتدا همواره آزاد و تحت مجوز GPL منتشر می‌شد. Qemu ماژولی به نام QEMU Accelerator دارد که باعث افزایش بسیار زیاد سرعت ماشین مجازی در حال اجرا می‌شود. تا پیش از این این ماژول به صورت غیر آزاد اما مجانی در اختیار کاربران گنو/ لینوکس قرار می‌گرفت. دو روز قبل Qemu رسما انتشار این ماژول تحت مجوز GNU/GPL را اعلام نمود. شما می‌توانید نسخه‌ی v1.3.0pre11 این ماژول در حال حاضر قابل دریافت با مجوز GNU/GPL است. می‌توانید تغییراتی که در این نسخه از ماژول رخ داده را در اینجا ببینید. برای دریافت اطلاعات فنی نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی 0.5.4 برنامه‌ی Tracker
929 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME Applications


نسخه‌ی جدیدی از برنامه‌ی Tracker که اغلب به نام Meta Tracker هم خطاب می‌شود منتشر شد. این نسخه که 0.5.4 است با نام Speed Deamon شناخته می‌شود. این برنامه برای «پی‌گیری» اطلاعات اضافی یا Metadataها درباره‌ی فایل‌ها و اطلاعات شخصی شما برروی سیستمتان طراحی شده است. این برنامه از فرمت‌های متن، تصاویر، ویدئوها، مستندات مانند HTML یا TeX و ... پشتیبانی می‌کند و البته پشتیبانی از فرمت‌های ورودی بیشتری نیز برای این برنامه پیش بینی شده است که در نسخه‌های بعدی به آن افزوده خواهند شد. در حقیقت از نظر تکنیکی Meta Tracker یک 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
یک بررسی: اولین بررسی‌های Fedora Core 7
827 بار مطالعه شده است
 
 
Fedora

نسخه‌ی جدیدی از فدوراکورد در پیش رویمان است نسخه‌ی ۷. چند روز پیش اولین نسخه‌ی آزمایشی فدوراکور منتشر شد. این نسخه‌ی تست در حال حاضر آماده‌ی دریافت از طریق BitTorrent و نیز Mirrorهای پروژه‌ی فدورا است. البته نسخه‌ی 7 فدوراکور به صورت Live CD یا دیسک شنده نیز قابل دریافت است که مخلوطی است از بسته‌های اصلی (Core) که تمام سیستم عامل است و Extra ها که برنامه‌های اضافی رویمتمم سیستم عامل هستند. سایت Linux.com نیز یکی از سایت‌هایی است که با انتشار FedoraCore 7 اقدام به انتشار یک بررسی درباره‌ی این توزیعجدید کرده است. می‌توانید بررسی مربوطه را در اینجا مطالعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: پیگیری شجره‌ی خانوادگی با GRAMPS
1053 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME Applications


برنامه‌ی GRAMPS برنامه‌ای برای بررسی و مدیریت درخچه‌ی خانوادگی یا شجره نامه است. این برنامه‌ی آزاد با حجم پایین و امکان توسعه‌ی فراوان با هدف کاربران نهایی نوشته شده است اما برای مطالعات رسمی نیز می‌توان از آن استفاده نمود. تعداد بسیار زیادی بررسی برای این برنامه نوشته شده است، از جمله اینجا، که به شما کمک می‌کند تا با تمام قابلیت‌های این برنامه آشنا شوید. علاوه بر این چند روز پیش سایت Linux.com در ادامه‌ی مقالات بسیار مفیدش اقدام به نوشتن مقاله‌ای درباره‌ی این برنامه نموده است. در این مقاله نویسنده سعی کرده تا امکانات اصلی و قابلیت‌های این برنامه را برای مخاطبان بیشتر موشکافی کند. ابتدا با توضیحی درباره‌ی این که کجا می‌توان راهنمای نصب و نیز راهنمای کاربری GRAMPS را یافت صحبت می‌کند. سپس به سراغ پایگاه داده رفته و درباره‌ی روش ایجاد و کار با پایگاه داده‌ی این برنامه صحبت می‌کند و پس از آن به بررسی روش ایجاد پیوند میان شاخه‌های مختلف می‌پردازد، پس از ایجاد درخچه حالا وقت آنالیز و تحقیق رسیده است، پس از کمی توضیح در این باره در نهایت نیز به بررسی فیلترها در این برنامه می‌پردازد. در صورتی که مایل به مطالعه‌ی این مقاله هستید می‌توانید اینجا کلیک کنید.  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۸۵
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   11112131415161718192021222324252627282930313233343536373839495969798999109   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux