Click Here to Go HomePage index.php
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید پنجشنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ 
نکته ها و ترفند ها

آیا می دانید در مرورگر موزیلا یا فایرفاکس خود چه پلاگین هایی نصب کرده اید؟ برای این که بدانید در LocationBar یا محل آدرس تایپ کنید:
about:plugins

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

طبقه‌بندی: مقاله‌ی آموزشی

اخبار ارسال شده با این طبقه‌بندی به قرار زیر هستند.

<   123456789101112   >

 
مقاله‌ی آموزشی: استفاده از Bittorent در لینوکس
919 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

در این روزها از شبکه‌های اشتراک فایل P2P بسیار می‌شنویم، یکی از این برنامه‌ها که در لینوکس نیز به شدت پر طرفدار است Bittorent می‌باشد. در حقیقت Bittorent با سایر نسخه‌های P2P مانند Napster تفاوت‌های بسیاری دارد که آن را به برنامه‌ای برای شبکه‌های P2P آینده تبدیل کرده است. در صورتی که مایل به فراگیری این برنامه هستید می‌توانید این مقاله‌ی آموزشی را مطالعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۸۴
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: اتصال از ویندوز به فدوراکور
923 بار مطالعه شده است
 
 
Fedora

آیا دو سیستم لینوکسی و ویندوزی می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؟ پاسخ بله است، شما می‌توانید از طریق برنامه‌ی SAMBA و به اشتراک گذاشتن فایل‌ها در لینوکس و یا ویندوز به سادگی ارتباطی بین لینوکس و ویندوزتان برقرار کنید. سایت reallylinux.com در مقاله‌ای کوتاه به بررسی روش به اشتراک گذاری فایل‌ها میان ویندوز و گنو/لینوکس پرداخته است.برای مطالعه‌ی مقاله کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۱۸ تیر ۱۳۸۴
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: راهنمای ساده برای کار با خط فرمان لینوکس
1329 بار مطالعه شده است
 
 
IBM

IBM یک راهنمای ساده منتشر کرده است که در این راهنما نحوه‌ی استفاده از خط فرمان برای انجام کارها در لینوکس مانند ورود با کاربر ریشه٬ باز کردن یک ترمینال٬ مونت کردن یک CD-ROM و ... را توضیح داده است.
اگر شما یک تازه‌کار هستید٬ حتما این راهنما را مطالعه کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: gFTP
880 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME

برنامه‌ی gFTP یک برنامه ی تبادل فایل در محیط X است.البته شاید اسم آن این تفکر را در شما ایجاد کند که این برنامه تنها برای کار با FTP است‌ ، اما این برنامه با سایر پروتوکل‌های تبادل فایل نیز کار می‌کند. از جمله HTTP یا SecureHTTP یا Foreign Exchange Protocol که FXP نوشته می‌شود ، همچنین از SFTP که تبادل اطلاعات در سایه‌ی SSH است نیز پشتیبانی می‌کند.
برای مطالعه‌ی ادامه کلیک کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: ایجاد CD و DVD در برنامه‌ی ناتیلوس
820 بار مطالعه شده است
 
 
مقاله آموزشی

زمانی که نسخه‌ی XP سیستم عامل مایکروسافتی ویندوز منتشر شد ، در اکثر کاتالوگ‌ها یا حتی بررسی‌هایی که مجلاتی مانند PCMagazine انجام می‌دانند به قابلیت جدید ویندوز یعنی امکان نوشتن یا Write کردن سی‌دی از طریق ویندوز اشاره می‌کردند. مدتی بعد محیط میزکار گنوم نیز این قابلیت را به خود اضافه کرد تا قدرت لینوکس را به رخ مایکروسافت بکشد. بله برنامه‌ی ناتیلوس که مدیرفایل محیط گنوم است می‌توانید به خوبی اطلاعات موجود در هارد دیسک شمارا به CD یا DVD تبدیل کند.این قابلیت برای کاربران تازه‌کار کامپیوتر که هنوز نمی‌توانند با برنامه‌های پیچیده‌تری هچون K3B یا gtoster کار کنند بسیار مفید است. چرا که شما با چند کلیک و دراگ کردن معمولی به راحتی می‌توانید CD یا DVD خود را تهیه کنید و به این وسیله به راحتی از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید. بر آن شدیم تا مقاله‌ای در این زمینه بنویسیم که با این مقاله در مجله‌ی Gnome Journal برخوردیم ، بنابراین فرصت را غنیمت شمردیم و مقاله‌ی چاپ شده را ترجمه کردیم. برای مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید اینجا کلیک کنید. یا به بخش مقالات سایت گنو ایران.ارگ مراجعه کنید.
   
گنو ایران.ارگ

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: پشتیبان‌گیری در MySQL
921 بار مطالعه شده است
 
 
MySQL

یکی از بهترین روش‌های مدیریت اطلاعات استفاده از پایگاه‌های داده است ، اما اگر بعد از اجرای یک دستور ناخواسته‌ی DROP DATABASE یا کرش سیستم یا دلایل دیگر پایگاه داده‌ی شما سدمه ببیند چه خواهید کرد؟ چه ضرری را متحمل خواهد شد؟ تنها راه پیش‌گیری از این خسارات استفاده از کپی‌های پشتیبان است. در مدیر پایگاه داده‌های MySQL ابزاری توکار به نام mysqldump وجود دارد که برای پشتیبان گیری از پایگاه‌های داده به صورت متن مستقل از پلتفورم از آن استاده می‌شود.
برای پشتیبان‌گیری پایگاه داده‌ای که sample_db نام دارد از دستور زیر استفاده می‌شود : .......
برای مطالعه‌ی ادامه‌ی مقاله کلیک کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۰۸ دی ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: شبیه‌سازهای لینوکس و روش کارشان
1024 بار مطالعه شده است
 
 
Wine

کامپیوترها مدت‌های بسیاریست که به شبیه‌سازی یکدیگر می‌پردازند ، گاه برای اجرای یک برنامه‌ی قدیمی و گاه برای اجرای برنامه‌ای که برای سیستم عاملی دیگر نوشته شده است.حتی گاه به شبیه‌سازی سخت افزارهایی می‌پردازند که خرید آن‌ها هزینه‌های هنگفتی را برای افراد به همراه دارد .یکی از دلایل استفاده از این شبیه‌سازها آزمایش برنامه‌های نوشته شده برروی تمام سکو‌ها و با شرایط مختلف است یا نیاز به برنامه‌ای که تنها برای یک سیستم عامل نوشته شده ، گاهی نیز نیاز به شبیه سازی محیط دارید برای نمونه محیط یک شبکه تا از قبل با موارد و خطاهای پیش آمده آشنا باشید .
بخشی از مقاله‌ای درباره‌ی شبیه‌سازها را مطالعه کردید اگر به مطالعه‌ی ادامه‌ی این مقاله علاقه داردی آن را به زبان انگلیسی در سایتIBM و در این برگ بخوانید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۰۸ دی ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: چرا نرم‌افزار ها نباید مالک داشته باشند؟
881 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار داخلی سایت

ریچارد استالمن بنیان گذار پروژه‌ی گنو و بنیاد نرم افزار آزاد می نویسد :
«تکنولوژی اطلاعات دیجیتال با آسان‌تر کردن نسخه برداری و اصلاح اطلاعات به دنیا کمک می‌کند. و رایانه‌ها برای آسان‌تر کردن این امر به ما وعده می‌دهند..... مهم‌تر از همه، جامعه نیاز دارد که روح همکاری داوطلبانه را در شهروندانش تقویت کند. زمانی که مالکین نرم‌افزار به ما می‌گویند کمک به همسایه‌هایمان به طور طبیعی «دزدی» محسوب می‌شود؛ آن‌ها روح مدنی جامعه‌ی ما را آلوده می‌کنند ...»
برای مطالعه‌ی ادامه‌ی مقاله به بخش مقالات سایت گنو ایران.ارگ مراجعه کنید و یا اینجا کلیک کنید.
شاد باشید


    گنو ایران.ارگ

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: کش برای پرس و جوهای MySQL
1044 بار مطالعه شده است
 
 
MySQL

همان طور که می‌دانید MySQL یکی از بهترین مدیران پایگاه‌های داده‌ای رابطه‌ای است که بر اساس استاندارد ANSI SQL92 ایجاد شده و حدود ۱۰ سال است که در حال انتشار می‌باشد. در نسخه‌ی ۴.۰ این برنامه قابلیت‌های جدید و کار آمد بسیاری اضافه شدند ، در مجله‌ی linuxMagazine مقاله‌ای درباره‌ی یکی از قابلیت ‌های جدید این نسخه نوشته شده است ، این قابلیت که در نسخه‌ی ۴.۰ اضافه شده Query Cache یا کش پرس‌ و جو می‌باشد. برای مطالعه‌ی این مقاله و دریافت مفاهیم مربوط به Query Cache می توانید اینجا کلیک کنید. این مقاله ابتدا به بررسی مفهوم کش در Query ها (پرس و جو‌ها) پرداخته سپس دلیل نیاز به این کش و در روش کار این کش و در نهایت به بررسی روش ایجاد چنین کشی پرداخته است. اگر نمی‌دانستید که برای MySQL نیز کش وجود دارد و از کاربران این پایگاه داده‌ی فوق‌العاده و بازمتن هستید می‌توانید در ۱۵ دقیقه با مطالعه‌ی این مقاله به مفاهیم کلی اشاره‌شده دست پیدا کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
مقاله‌ی آموزشی: نصب دبیان
829 بار مطالعه شده است
 
 
Debian

لینوکس تایمز قسمت دوم مقاله‌ی جالب نصب دبیان را منتشر کرد ، اگر قسمت اول این مقاله رامطالعه کرده‌اید قسمت دوم را نیز مطالعه کنید تا برای نصب دبیان برای سال نوی میلادی آماده شوید .در این مقاله که به نصب بسیار دقیقی بر اساس سخت افزار اشاره شده است شما می‌توانید با یک روش نصب جدید و جالب آشنا شوید و در عین حال نصب دبیان را به تجربه‌ای زیبا تبدیل کنید. اگر به مطالعه‌ی این مقاله علاقه مند هستید کلیــک کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۲۴ آذر ۱۳۸۳
   ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   123456789101112   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux