Click Here to Go HomePage http://www.gnuiran.org
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ 
نکته ها و ترفند ها

برای نصب یک بسته ی دبیان با مجوز ریشه وارد خط فرمان شده و تایپ کنید:

#dpkg -i  package-name_x.y.z-t_i386.deb

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

RSSچیست؟ (What's RSS)

(1625 مجموع کلمات موجود در متن)
(7071 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی

نام مقاله :RSSچیست؟ (What's RSS)
نویسنده : نوید
نسخه : ۱.۶
آخرین تغییر : ۴ آذر ۱۳۸۵
I.ورود به RSS

درباره‌ی آنچه که روزانه در اینترنت از آن استفاده می‌کنید فکر کنید، خبر های جدید ، نتایج جستجو ه ، آخرین اطلاعات بسته های نرم افزاری ، آخرین اطلاعات آب و هوا ،‌آخرین تحولات بازار بورس سهام ،‌آخرین یافته های علمی و ... بسیاری از این اطلاعات را می توان در قالب یک لیست در آورد ، بله ‌یک لسیت از مایحتاج اطلاعاتی شما ! این فکر ابداع RSS است .
بساری از اطلاعاتی که شما به آن ها نیاز دارید در صفحات پر زرق و برق سایت‌های اینترنتی وجود دارند، اما این زرق و برق علاوه بر زیبایی حجم بسیار زیادی ایجاد می‌کند، ‌حال این وقت و پول شماست که در حال تلف شدن است. بسیار خوب از این پس باید جلوی این تلف شدن وقت را گرفت ، اما چطور؟ این کار با دریافت اطلاعات از سایت‌هایی با حجم کم میسر است، در حقیقت سایتی که اطلاعات فراروان و حجم کم دارشته باشد، اما چند نمونه از این سایت‌ها را می‌شناسید؟ در حقیقت سایت‌ها امروزه مملو از تبلیغ‌ها و اسکریپت‌های مختلفند که باعث می‌شود حجم بسیار بالایی داشته باشند، پس باید به دنبال یک تکنولوژی برای کم کردن حجم سایت‌ها بود این تکنولوژی RSS است. در حقیقت RSS با در اختیار قرار دادن فقط اخبار به صورت خام این خواسته را بر آورده می‌کند.

RSS یک فرمت بر پایه‌ی XML است که حاوی یک لیست است که شامل لینک ها یا metadata ها یا هر اطلاعاتی است که بینندگان به طور روزانه به آن احتیاج دارند. RSS به کامپیوتر شما این امکان را می دهد تا لیستی از آنچه که شما به آن ها نیاز دارید را به صورت یک لیست در اختیار شما بگزارند.برای این کار سایتی که شما از آن استفاده می‌کنید باید RSS Feed یا بازخوردهای RSS داشته باشد ، این فید ها (Feeds) به شما امکان می دهد تا به اطلاعات خود دستیابی پیدا کنید ،‌اما چطور؟ این کار بوسیله‌ی یک نرم افزار Feed خوان به نام aggregrator انجام می شود.(1) .
کلمه‌ی RSS مخفف کلمات Really Simple Syndication است ، و به آن یک فید RSS یا RSS Feed گفته می شود یک فید RSS بسته به نسخه (ورژن) آن یک صفحه‌ی معمولی با تگ های XML شیبه به آنچه در زیر می بینید است:<rss version="0.91">
 <channel>
  
  http://example.com/
  <description>My example channel</description>
  <item>
    
    http://example.com/2002/09/01
    <description>other things happened today</description>
  </item>
  <item>
    
    http://example.com/2002/09/02
  </item>
 </channel>
</rss>

البته همان طور که در تگ‌ها می بینید این RSS نسخه‌ی 9.1 است ، ما در حقیقت سه نسخه‌ی عمده‌ی RSS داریم که به ترتیب x.9 و 1.0 و 2.0 می باشد ،‌تفاوت این نسخه ها بیشتر در سازگاری با XML و نوع نمایش اطلاعات است.
بیایید نگاهی به این کد های بیاندازیم ، به خطی که با chnnel شروع شده توجه کنید ،‌این خط حاوی نشانی فایل RSS و نام سایت است مثلا example.com در این جا همان طور که می بینید مانند تگ های HTML این صفحه‌یا channel شروع و با <channel></channel> به پایان می رسد و پس از آن به مر حله‌ی ارائه‌ی اطلاعات می رسیم ، هر موضوع با تگ title شروع می شود و سپس تگ مربوط به لینک این موضوع و پس از آن در میان تگ description توزیحی درباره‌ی این آیتم یا موضوع نوشته شده است .
بسیار خوب بعد از چند لینک مربوطه این آیتم با تگ <item></item> به پایان می رسد.و آیتم یا موضوع بعد آغاز می شود.این منطق یک فید RSS بود.


II.چگونه از RSS استفاده کنیم؟

احتمالا این سؤال برای شما پیش آمده که حال چطور از این فید ها می توان استفاده کرد؟ این بخش ساده ترین بخش کار است؛ کافیست در سایت مورد علاقه‌ی خودتان مثلا وبلاگی که هر روز به آن سر می زنید یا سایت خبری یا تفریحی که هر روز به آن سر می زنید به دنبال لینک RSS یا RSS feed یا RSS -XML یا XML جستجو کنید. در بسیاری از سایت ها مثلا سایت OSdir.com که به اخبار بازمتن (OpenSource) می پردازد برای هر بخش خبری مانند لینوکس و FreeBSD و جاوا یک RSS جدا قرار داده شده تا بیننده آزادی عمل بیشتری داشته باشد و از هر کدام که می خواهد استفاده کنید(توجه داشته باشید که این فید ها توسط نرم افزار ها به طور خود کار به روز می شوند و با اضافه شدن یک مطلب مانند یک پست در وبلاگ یا یک تیتر خبری جدید در سایت این فید های RSS نیز سریعا به روز می شوند) خوب مرحله‌ی بعد از پیدا کردن لینک مربوطه‌یافتن یک نرم افزار Aggregrator یا RSS reader است ، برای این کار اگر در لینوکس از Mozilla یا Mozilla Firefox استفاده می‌کنید به راحتی در مدت 1دقیقه می توانید یک Extention به نام urss را از سایت mozdev.org گرفته و آن را نصب کنید و یا از Knews Ticker در محیط KDE استفاده کنید.البته اگر از موزیلا استفاده می‌کنید بجز urss که در این جا گفته شد extention های دیگری نیز ارائه شده که با یک جستجوی ساده در mozdev.org به آن ها دست پیدا می‌کنید. برای استفاده از این نرم افزار یا extention ها کافیست به دنبال New در آن ها بگردید و پس از آن آدرس لینک های RSS ای را که‌یافته اید وارد کنید مثلا www.examlpe.org/news.rss البته این لینک ها می توانند به PHP یا هر پسوند دیگری نیز ختم شوند مانند RSS سایت خود ما به آدرس www.gnuiran.org/backend.php بعد از وارد کردن آدرس اسن لینک ها تنها کاری که شما باید بکنید اتصال به اینترنت است و این بار بجای این که زمان خود را صرف پریذن از یک صفحه به صفحه‌ی دیگر برای یافتن مطالب جدید بکنید می توانید پست برنامه‌ی RSS reader خود بنشینید و تیتر مطالب جدید تمام سایت های مورد علاقه‌ی خود را که بیش از چند کیلو بایت نیستند را ببینید ،از این جا به بعد این نرم افزار است که تگ های RSS را می خواند و با ظاهری زیبا به شما نمایش می دهد ، و شما فقط در صورتی که مطلبی شایسته‌ی مطالعه در آن ها پیدا کردید بر روی لینکی که در صفحه‌ی نرم افزار شما است کلیک می‌کنید و به سایت مورد نظر می روید ، و اگر مطلب جدیدی منتشر نشده باشد شما چند صد کیلو بایت یا بهتر از آن چند دقیقه از وقت خود را صرفه جویی کرده اید و به دیدن یک سایت با مطالب کهنه نپر داخته اید.
خوب تا این جا شما از RSS های دیگران استفاده کرده اید اما اگر شما سایتی دارید که در آن RSS تعبیه نشده برای احترام به بینندگان سایت و جلوگیری از اتلاف وقت آن ها بهتر است RSS مطالب خود را نیز در یک لینک برایشان فراهم کنید. البته بسیاری از نرم افزار های مدیریت محتوا و وبلاگ مانند WordPress یا phpnuke یا postnuke یا مدیر وبلاگ غیر آزاد Movable Type این کار را به طور خود کارد انجام می دهند و اما اگر نرم افزار شما این طور نیست می توانید از برنامه هایی که این کار را انجام می دهند استفاده کنید.
در آینده به بررسی نحوه‌ی تولید یک RSS و قرار دادن آن در سایت یا استفاده از RSS یک سایت در سایت خودمان و نیز به بررسی بیشتر برنامه های RSS خوان خواهیم پرداخت .
امیدوارم که از این پس با استفاده از RSS در وقت و پول خود صرفه جویی کنید و بجای دیدن تصاویر و تبلیغات تکراری صفحات پر حجم به استفاده از مطالب آن ها بپردازید. البته مانند همیشه هر سؤالی در این زمینه را می توانید در انجمن های سایت مطرح کنید.
همواره شاد و موفق باشید.


پی نوشت :
(1) برخی از کلماتی که در این مقاله بکار رفته به دلیل نبود واژه‌ی فارسی معادل یا نبودن معادل فارسی مناسب از جمله aggregrator البته برای feed معنی بازخورد وجود دارد که ما به دلیل ناملموس بودن این ترجمه و نبود ترجمه ای دیگر از همان فید ولی با خط فارسی استفاده کرده ایم.در صورتی که شما برای این دسته از کلمات معادلی مناسب می دانید می توانید در انجمن های سایت مطرح کرده و اگر کلمه مورد قبول قرار گیرد بانام شما در مقاله استفاده خواهد شد.

امتیاز دهی 1/10
امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux