کار با working with PSI ) PSI )

(1248 مجموع کلمات موجود در متن)
(8211 بار مطالعه شده است)  نسخه چاپی [1]

نام مقاله: کارباworking with PSI ) PSI)

آدرس سایت : http://psi.affinix.com [2]
نویسنده: نوید


I.PSI چیست؟

PSI یک برنامه برای کار با سرویس پیام فوری (IM) جبر(Jabber [3]) می باشد که از طریق آن می توانید با سرور جبر خود ارتباط بر قرار کرده و اکانت خود را مدیریت کنید . اگر نمی دانید جبر چیست بهتر است مقاله ی جبر از همین سایت را مطالعه کنید.برای مطالعه می توانید این جا [4] کلیک کنید.
II.نصب PSI

برای نصب PSI بسته به توزیع خود می توانید یکی از سه روش زیر را انتخاب کنید.

۱. کاربران جینتو [5] (Gentoo)
می توانند با دو دستور زیر این برنامه را نصب کنند.

emerge psi
emerge psi-themes

۲.کاربران دبیان [6]
اگر از دبیان [7] یا نسخه های برپایه ی دبیان [8] استفاده می کنید بعد از یک جستجو در مخزن Apt اگر این نرم افزار در مخزنتان موجود بود آن را نصب کنید. در این جا ابتدا روش جستجو و درادامه روش نصب توضیح داده می شود.

#for search
apt-cache search psi

#for Installing
apt-get install psi

توجه داشته باشید که این دو دستور را باید در حالت کاربر ریشه ( root ) اجرا کنید ،در پاسخ به apt-cache باید خطی مانند خط زیر باشد:

psi - Jabber client using Qt

در این صورت فرمان بعد را اجرا و نرم افزار را نصب کنید.
۳.نصب از کد منبع(Source Code )
برای نصب از کد منبع ابتدا کد منبع را از آدرس زیر دریافت کنید :

http://prdownloads.sourceforge.net/psi/psi-0.9.tar.bz2?download

و سپس دستورات زیر را انجام بدهید:

  tar -jvxf psi-0.9.tar.bz2
  cd psi-0.9/
  ./configure –prefix=/usr
  make
  make install 
				
III.اجرا و استفاده از Psi
برای اجرای Psi کافیست در ونجره یrun (اغلب با فشردن کلید های Alt و F2 می آید!) بنویسید Psi حاصل کار شکل شماره ی (۱) خواهد بود.

شکل شماره ی ۱

برای کار با Psi باید ابتدا یک پروفایل داشته باشید.بنابر این بر روی دکمه ی ...profiles کلیک کنید (می توانید کلید های Alt و P را فشار دهید.) در صفحه ی جدید که Profile maneger یا مدیر پروفایل نام دارد بر روی دکمه ی New کلیک کنید تا وارد پنجره ی New profile یا پروفایل جدید بشوید.این پنجره را در شکل شماره ی (۲) می بینید.

شکل شماره ی ۲

در این صفحه برای پروفایل خود یک نام انتخاب کنید و اگر می خواهید شکلک ها فعال شوند Enable Emotions را فعال کنید و سپس دکمه ی Creat یا ایجاد را بفشارید.حالا به صفحه ی اصلی باز می گردید در این صفحه پروفایل شما نمایش داده می شود و شما باید بعد از انتخاب پروفایل خود دکمه ی Open را فشار دهید.(به شکل ۳ نگاه کنید .)

شکل شماره ی۳

در مقابل شما صفحه ای مانند شکل ۴ ظاهر خواهد شد که باید یک اسم برای اشتراک (Account) خود انتخاب کنید و بر رو ی دکمه ی Add کلیک کنید.

شکل شماره ی۴

در پنجره ی Register Account یا ثبت یک اشتراک شناسه (ID) جبر (Jabber [9]) خود را وارد کنید، شما باید قبلا یک سرور انتخاب کرده باشید (در مقاله ی Jabber [10] همین سایت در باره ی سرور ها عمومی Jabber [11] توضیح داده شده) و هر شناسه ای که دوست دارید را با یک علامت @ به نام سرور خود اضافه کنید مثلا اگر بخواهید در Jabber [12].org یک اشتراک داشته باشید با نام تاکس کافیست وارد کنید tux@Jabber [13].org یا اگر می خواهید از Jabber [14].org.uk یک اشتراک بگیرید با شناسه ی گنوایران.ارگ کافیست وارد کنید : GNUIranorg@Jabber [15].org.uk و برای خود یک کلمه ی رمز(Password) انتخاب کنید و آن را دوباره تایپ کنید. اگر می دانید سرور شما از SSL پشتیبانی می کند (در لیست سرور های عمومی [16] جبر آمده ) گزینه ی مربوط به آن را وارد کنید . و در حالی که به اینتر نت وصل هستید دکمه ی Register یا ثبت را فشار بدهید. به همین سادگی شما صاحب یک شناسه ی جبر شدید. اگر همه چیز خوب پیش برود یک پنجره عمل موفق ثبت را با پیغام Account was registered succesfully تایید می کند. و پس از زدن دکمه ی OK در این پنجره به صفحه ی Account Properties وارد می شوداین پنجره که در شکل ۵ نمایش داده می شود شامل ۴ برگه (Tab) می باشد که در برگه ی Account می توانید برای ارتباطات خود یک کلید GPG استفاده کنید.(اگر نمی دانید GPG چیست می توانید به مقاله ی GPG در همین سایت مراجعه کنید.)
در برگه ی Connection می توانید نوع اتصال خود را تعین کنید که آیا از ssl استفاده می کنید یا خیر؟ (اگر سرور شما از ssl پشتیبانی می کند حتما این گزینه را انتخاب کنید زیرا امنیت ارسال کلمه ی رمز شما را تامین می کند.)
در برگه ی Details می توانیداطلاعاتی از خود را برای نمایش به دیگران وارد کنید و همین طور کلمه ی رمزتان راتغییر دهید.
و بالاخره در برگه ی آخر یعنی Preferences می توانید تنظیمات و ترجیحات خود را مانند اتصال زمان بالا آمدن یا ذخیره ی یک تاریخچه از کارهایتان را انتخاب کنید . بعد از انتخاب گزینه های دلخواه بر روی دکمه ی Save کلیک کنید . البته اگر در این مرحله چیزی را اشتباه وارد کردید یا بخواهید در اینده آن را تغییر بدهید باید در صفحه ی اصلی بعد از یک کلیک راست برروی نام اشتراک (Account )خود Modify Account را انتخاب کنید تا به همین پنجره باز گردید.

شکل شماره ی۵

بسیارخوب شما به سرور وصل می شوید و برای دوستان خود که اشتراک Jabber [17] دارند پیغام می فرستید ، اما من قبلا هم گفته بودم با داشتن یک شناسه ی Jabber [18] شما می توتنید شناسه های خود را در MSN و ICQ [19] و... برای اطلاع از سرویس هایی که سرورتان ارائه می کند و عضویت در این سرویس ها کافیست در پنجره ی اصلی بر روی نام اشتراک خود یک کلیک راست کرده و از Actions گزینه ی Server Discovery را انتخاب کنید.(شکل ۶)

شکل شماره ی ۶

بعد از اشتراک در یکی از سرویس ها مثلا Yahoo! [20] شما به اکانت یاهو خود دسترسی دارید و می توانید با همین اشتراک خود در Jabber [21] از یاهو نیز استفاده کنید.برای این کار کافیست شناسه یا ID دوستتان را که می خواهید برایش پیغام بفرستید در صفحه ی پیغام جدید به صورت Yourfriend_yahoo_id@yahoo.jabber_server.org بنویسید برای واضح شدن اگر دوست شما لینوکس باشد! و در یاهو با شناسه ی linux@yahoo.com یک شناسه داشته باشد و شما هم با شناسه ی tux@jabber.cz یک اشتراک داشته باشید کافیست برای ارسال پیغام در صفحه ی پیغام جدید بنویسید: tux@yahoo.jabber.cz و برای او پیغام خود را بفرستید ،برای سرویس های دیگر هم همین روال بر قرار است.

امید وارم از کارکردن با این سیستم پیام رسان ساده و پر امکان لذت ببرید.

  
[ بازگشت به نرم افزار‌ کاربردی [22] | صفحه اصلی بخش مقالات [23] ]
امتیاز دهی 1/10
_LINKS
  [1] https://www.gnuiran.org/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=13&allpages=1&theme=Printer
  [2] http://psi.affinix.com
  [3] http://www.jabber.org
  [4] http://www.gnuiran.org/html/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=12&page=1
  [5] http://www.gentoo.org
  [6] http://www.debian.org
  [7] http://www.debian.org
  [8] http://www.debian.org
  [9] http://www.jabber.org
  [10] http://www.jabber.org
  [11] http://www.jabber.org
  [12] http://www.jabber.org
  [13] http://www.jabber.org
  [14] http://www.jabber.org
  [15] http://www.jabber.org
  [16] http://www.jabber.org/user/publicservers.ph
  [17] http://www.jabber.org
  [18] http://www.jabber.org
  [19] http://www.ICQ.org
  [20] http://www.yahoo.com
  [21] http://www.jabber.org
  [22] https://www.gnuiran.org/index.php?name=Sections&req=listarticles&secid=1
  [23] http://www.gnuiran.org/Articles