یک بررسی [1]: مدیریت محتوای آموزشی از طریق Moodle [2]

نوشته شده توسط : Admin در تاریخ دوشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۸۵
Article [3]

سامانه‌ی مدیریت محتوای آموزشی یا سیستم مدیریت محتوای کلاس‌های درس، امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال بکار گیری هستند. سیستم‌های مدیریت محتوای آموزشی در حقیقت سامانه‌هایی هستند برای مدارس، آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و هر مرکز آموزشی حتی آموزگاران و اساتید ومدرسین برای ایجاد یک سیستم آموزش اینترنتی. فراهم آوردن محتوای آموزشی، برگزاری امتحانات، گفتگو و .... همه از امکاناتی هستند که در چنین سیستم‌هایی ارائه می‌شوند. این سیستم‌ها نیز نوعی سامانه‌ی مدیریت محتوا یا CMS هستند که با هدف آموزش و آموزش‌پذیری تهیه می‌شوند. اما یکی از مشکلات چنین سیستم‌هایی قیمت‌های بسیار بالای آن‌هاست. سیستم‌های تجاری مانند Blackboard [4] یا WebCT [5] با داشتن قیمت بالا باعث می‌شوند تا مدارس یا موسسات آموزشی در کشورهای در حال توسعه امکان استفاده از تکنولوژی‌های روز را از دست بدهند.


در این نقطه است که نرم‌افزارهای آزاد و اوپن سورس پا در میانی می‌کنند و وارد دور می‌شوند. تکنولوژی‌های اوپن سورس امروزه دیگر به عنوان یک راه‌کار قابل اطمینان و موثر در بسیاری از مراکز عملی، صنعتی و حتی بازرگانی استفاده می‌شوند. یکی از برنامه‌هایی که توسط جامعه‌ی نرم‌افزارهای آزاد تهیه شده Moodle [6] است. برنامه‌ای برای برپایی کلاس‌های اینترنتی با امکانات و ماژول‌هایی بسیار مفید و کاربردی. این سیستم از Apache و PHP و MySQL برای راه‌اندازی و کار استفاده می‌کند و رایگان است. داشتن انجمن‌های اینترنتی و مستندات آموزشی بسیار زیاد باعث شده تا نصب، راه اندازی و مدیریت این سیستم از دست هر فردی بر بیاید، لازم نیست حتما یک متخصص برای مدیریت سایت مدرسه یا آموزشگاه خود داشته باشید وبرای دانش آموزان یا مدرسین کلاس‌های وقت گیر برگزار کنید.
در سایت Linux.com یک بررسی درباره‌ی این سیستم منتشر شده است. Frank Tuzi درباره‌ی امکانات، خوبی‌ها و کاستی‌های این سیستم می‌نویسد. این مقاله بسیار کاربردی و عملی نوشته شده، چرا که شاید Frank خودش در امر آموزش یکی خبرگان است. در صورتی که مایل به خواندن این مقاله هستید می‌توانید اینجا [7] کلیک کنید.

_LINKS
  [1] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&catid=2
  [2] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&file=article&sid=910
  [3] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&catid=&topic=31
  [4] http://www.blackboard.com/
  [5] http://www.blackboard.com/webct
  [6] http://moodle.org/
  [7] http://enterprise.linux.com/article.pl?sid=07/01/22/170214&from=rss