یک بررسی [1]: بررسی VIM 7 [2]

نوشته شده توسط : Admin در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۵
Vim [3]
نسخه‌ی 7 برنامه‌ی VIM هنوز منتشر نشده است و در حقیقتدر مرحله‌ی تست است. اما Joe 'Zonker' Brockmeier این برنامه را نصب و بررسی درباره‌ی ‌آن در سایت Linux.com منتشر کرده است. در این بررسی می‌خوانیم:
« برای آزمایش Vim من نسخه‌ی 7.0f beta آن را برروی Ubuntu Breezy کامپایل کردم و این برنامه را برای کارهای روزانه‌ی خودم به مدت چند روز استفاده کردم.
قبل از این از Vimنسخه‌ی 6.3 استفاده می‌کردم. نسخه‌ی ۷ چیز خارق‌العاده یا بسیار متفاوتی نیست.... بگذارید آنچه در این نسخه جدید است را بررسی کنیم .... غلط یاب املایی ... به نظر من غلط‌یاب‌های امایی بسیار مهم هستند چرا که اشتباهاتی را که در پیمایش یک فایل با چشم نمی‌توان یافت می‌توان به راحتی با چنین برنامه‌هایی یافت و تصحیح کرد.... مدت‌هاست که پلاگ‌این‌هایی برای غلط یابی در Vim موجود هستند اما این اولین نسخه‌ی Vim است که یک غلط یاب املایی بدون درنگ در آن استفاده شده است.Vim لغاتی را ه در ابتدای جمله هستند و حرف اول آن‌هابزرگ نوشته نشده است را نیز به صورت رنگی نمایش می‌دهد. در نسخه‌ی گرافیکی یعنی GVim زیر کلملت اشتباه خطی قرمز کشیده می‌شود ..... برای پیمایش در میان غلط‌های املایی از s[ برای اشتباه بعدی و s] برای اشتباه قبلی می‌توانید استفاده کنید... متاسفانه غلط یاب املایی زمانی که کدهای HTML به صورت رنگی نمایش داده می‌شوند به کلی دچار مشکل می شود..... Undo ... اگر برای مدتی با Vim کار کرده باشید با قابلیت Undo و Redo آن آشنا هستید. در نخسخه‌ی 7 این قبلیت بسیار بهتر شده است...در این نسخه شما می‌توانید به تغییرات قبلی از طریق یک عدد دسترسی پیدا کنید .... برای نمونه اگر شما سه ساعت است که با فایلی کار می‌کنید می‌توانید با دستور :earlier 2h آن را به ۲ ساعت قبل برگردانید ..... کاربرگ‌ها ... کاربرگ‌ها یا Tab ها در نسخه‌ی جدید بسیار بهبود یافته اند و شما می‌توانید به سادگی فایل‌های متعددی را همزمان با هم ویرایش کنید. در GVim می‌توانید از تی‌ها مانند هر برنامه‌ی گرافیکی دیگری استفاده کنید.....»
ادامه [4]
_LINKS
  [1] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&catid=2
  [2] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&file=article&sid=725
  [3] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&catid=&topic=141
  [4] http://applications.linux.com/article.pl?sid=06/05/01/2235242&from=rss