خبرها [1]: لیست پستی برای PostgreSQL [2]

نوشته شده توسط : مهمان در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۸۶
PostgreSQL [3]
زمانی که نسخه MySQL ۳.۲۳ نسخه جاری آن بود ،‌ یک RDBMS تلقی نمی‌شد ،‌بلکه تنها یک DBMS بود. در همان زمان PostgreSQL یک ORDBMS بود! ولی برتری MySQL در آن زمان سرعت بالای آن بود که تنها به همین علت sharing hosting ها از MySQL استفاده می‌کردند و این موضوع باعث ترویج آن شد.
زمانی که نسخه PostgreSQL در 7.4 مانده بود،‌ نسخه ۵ موتور MySQL عرضه شد که خیلی‌ از کاربران از بین رفتن PostgreSQL را تصور می‌کردند. زیرا بعضی از Feature های قدیمی آن نیز حذف شده بودند. این موضوع پشت پرده زیبایی برای PostgreSQL را به نمایش می‌گذاشت در صورتی که MySQL هر روزه روز به تعداد کاربرانش اضافه می‌شد و کتاب‌های زیادی که مربوط به PHP میشدند در نام خود اسم MySQL را ذکر می‌کردند و خیلی از موضوعات دیگر از بین رفتن PostgreSQL را در ذهن کاربران به تصویر می‌کشید. اما PostgreSQL به پیشرفت‌های خود ادامه داد به طوری که بانک Domain های دنیا از DB2 به PostgreSQL مهاجرت کرد.
با آمدن Major ۸ این موتور قدرتمند و بهینه‌سازی شده، انقلابی در اجتماع توسعه دهندگان PostgreSQL رخ داد، این اجتماع بلافاصله شروع به افزودن و بهینه سازی کردن موتور نمودند. یکی از امکانات اساسی که کاربران می‌خواهند داشته باشند امکان شخصی‌سازی و تغییرات و بهینه‌سازی یک نرم‌افزار بدون دست بردن در کد آن می‌باشد که PostgreSQL این امکان بسیار مهم را برای کاربرانش فراهم می‌کند. ما نیز بر آن شدیم تا این موتور قوی را در ایران به دیگران توصیه کنیم، بدین منظور لیست پست فارسی زبان [4] به عنوان یک لیست پستی رسمی از سوی PostgreSQL راه اندازی شد. امیدواریم با راه‌اندازی این لیست پستی بتوانیم هرچه بیشتر این برنامه را به کاربران و توسعه دهندگان و مدیران سیستم معرفی کنیم و بتوانیم در کنارتان به حل مشکلات در رابطه با PostgreSQL بپردازیم._LINKS
  [1] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&catid=1
  [2] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&file=article&sid=1020
  [3] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&catid=&topic=79
  [4] http://archives.postgresql.org/persianpug