خبرها [1]: GPL نسخه ۳ منتشر شد [2]

نوشته شده توسط : Admin در تاریخ یكشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۸۶
GNU [3]

پس از مدت‌ها انتظار نسخه‌ی سوم مجوز عمومی گنو یا GNU/GPL منتشر شد. مجوز GNU/GPL یکی از مجوزهای بنیاد نرم‌افزارهای آزاد یا FSF است که هدف آن فراهم آوردن بستری حقوقی برای انتشار برنامه‌های آزاد می‌باشد. نسخه 2 این مجوز در سال ۱۹۹۱ منتشر شد و پس از آن در سال‌های مختلف این مجوز بدون تغییر مورد استفاده میلیون‌ها نفر برنامه نویس قرار گرفت. حتی این مجوز بیش از برنامه‌های کاربردی و برای مستندات، موسیقی، آثار هنری و ... استفاده می‌شد.

در سال‌های اخیر به دلیل احساس نیاز به تغییر برخی قسمت‌ها بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در ۱۶ ژانویه سال ۲۰۰۶ برابر ۲۶ دی ۱۳۸۴ اقدام به تهیه یک پیش نویس برای مجوز GNU/GPL نمود. روز جمعه ۲۹ ژوئن ۲۰۰۷ یا ۱۵ تیر ۱۳۸۶ بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در یک آگهی اعلام نمود که نسخه‌ی نهایی و رسمی GNU/GPL ویرایش سوم [4] منتشر شده اشت. برای مطالعه این نسخه می‌توانید اینجا [5] کلیک کنید. این نسخه از GPL را «ریچارد استالمن [6]» با نظارت حقوقی «ایبن مولگن [7]» و «مرکز حقوقی بنیاد نرم‌افزارهای آزاد [8]» تهیه نموده‌اند.
اعم تغییرات در این نسخه عبارتند از: مسائل مربوط به انحصار نرم‌افزارها(Software Patents)، سازگارسازی نرم‌افزارهای آزاد با یکدیگر، تعریف دقیق‌تر سورس کد و تیویزیشن (Tivoization) و تعدادی تغییرات دیگر. گنوایران.اگر انتشار نسخه‌ی جدید این مجوز را به تمام دوستداران نرم‌افزارهای آزاد تبریک می‌گوید و به تمام علاقه‌مندان قول می‌دهیم در روزهای آتی اخبار گوناگون و بررسی‌های بیشتری درباره‌ی تغییرات این نسخه از مجوز و شرایط مجوز برایتان منتشر کنیم.

_LINKS
  [1] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&catid=1
  [2] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&file=article&sid=1019
  [3] https://www.gnuiran.org/index.php?name=News&catid=&topic=124
  [4] http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html
  [5] http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html
  [6] http://stallman.org/
  [7] http://emoglen.law.columbia.edu/
  [8] http://www.softwarefreedom.org/