Click Here to Go HomePage index.php
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید جمعه، ۱۵ آذر ۱۳۹۸ 
نکته ها و ترفند ها

یک کتاب

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

طبقه‌بندی: انتشار جدید

اخبار ارسال شده با این طبقه‌بندی به قرار زیر هستند.

<   123456789101112   >

 
انتشار جدید: نسخه‌ی ۲۲ گنو ایمکس منتشر شد
1712 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

پس از ۶ سال نسخه‌ی شماره‌ی ۲۲ ویرایشگر متن GNU Emacs منتشر شد. ویرایشگر متن GNU Emacs اولین برنامه‌ی آزادی است که تحت مجوز آزاد GNU/GPL نوشته شد و در اصل برنامه‌ی آغازین پروژه‌ی GNU بود. بسیاری از کاربران GNU Emacs در آن زمان هنوز به دنیا نیامده بودند ;-) توسعه‌ی این شاهکار برنامه نویسی ادامه یافت و امروز نسخه‌ی ۲۲ام این برنامه برای دریافت آماده است. ریچارد استالمن نویسنده‌ی اصلی GNU Emacs روز گدشته با منتشر کردن یک آگهی در لیست پستی Emacs خبر انتشار نهایی نسخه‌ی 22 را منتشر کرد. برای مطالعه‌ی آگهی انتشار اینجا کلیک کنید.
برای دریافت نسخه‌ی جدید می‌توانید به FTP سایت GNU در اینجا مراجعه کنید.برای ارسال گزارش‌های خطا نیز می‌توانید از M-x report-emacs-bug استفاده کنید.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید Scribus با امکانات جدید
1745 بار مطالعه شده است
 
 
Scribus DTP

پس از یکسال توسعه بالاخره تیم برنامه نویسیان Scribus نسخه‌ی ۱.۳.۴ این برنامه را منتشر کرد. در این نسخه TLE یا Text Layout Engine به صورت کامل از ابتدا نوشته شده است و پشتیبانی از TIFF و نیز PSD بسیار بهبود یافته و نیز قسمت پیش‌نمایش بسیار کارامدتر شده است.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۱ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید Bugzilla پس از ۹ سال
1440 بار مطالعه شده است
 
 
Mozilla

نسخه‌ی 3.0 برنامه‌ی Bugzilla پس از ۹ سال توسعه منتشر شد. بنیاد موزیلا توسعه دهنده‌ی برنامه‌ی Bugzilla روز گذشته خبر از انتشار این نسخه داد. برنامه‌ی Bugzilla یک نرم‌افزار برای گزارش و پیگیری مشکلات برنامه در زمان توسعه‌ی نرم‌افزارهاست. نرم‌افزارهای بسیاری برای توسعه از Bugzilla به عنوان Bug Tracker یا سیستم مدیریت نقایص استفاده می‌کنند مانند GNOME یا Parsix و ...
این برنامه ابتدا به عنوان برنامه‌ای داخلی در شرکت Netscape استفاده می‌شده و در سال ۱۹۹۸ نسخه‌ی 2.0 این برنامه اوپن سورس اعلام شد. در نسخه‌ی سوم که روز گدشته منتشر شد تعداد زیادی قابلیت جدید اضافه شده است و سورس کد برنامه کاملا از ابتدا تهیه شده است. از جمله قابلیت‌های اضافه شده در این برنامه پشتیبانی از mod_perl در Apache، ایجاد یک رابط XMP-RPC و قابلیت ارسال و گزارش خطاها از طریق پست الکترونیکی است. برنامه‌ی Bugzilla ابتدا به زبان TCL نوشته شده بود که در نسخه‌ی شماره‌ی 2.0 از ابتدا به زبان Perl نوشته شد. برای مطالعه‌ی آگهی انتشار می‌توانید اینجا کلیک کنید، برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی این برنامه نیز می‌توانید به سایت رسمی آن مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید دبیان منتشر شد
1773 بار مطالعه شده است
 
 
Debian

نسخه‌ی پایدار جدیدی از توزیع لینوکس Debian منتشر شد.(خبر انتشار) این نسخه که نسخه‌ی 4.0 است و با نام Etch شناخته می‌شود پس از ۲۱ ماه از انتشار نسخه‌ی پایدار قبلی یعنی Sarge منتشر شده است. Deian GNU/Linux یک سیستم عامل آزاد است که برای ۱۱ معماری پردازنده نوجود است و از میزکارهای KDE و GNOME و XFCE پشتیبانی می‌کند.همچنین از ابزارهای رمزنگاری مختلف، از FHS نسخه‌ی 2.3 و LSB نسخه‌ی 3.1 پشتیبانی می‌کند.
دبیان برای دامنه‌ی وسیعی از سخت افزارها آماده شده است. از کامپیوترهای دستی و PDAها تا سوپرکامپیوترها و تقریبا هر آنچه در این دامنه قرار دارد. شما می‌توانید دبیان را از طرق مختلفی نصب کنید. از CD و DVD تا USB flash Drive تا نصب از روی شبکه. برای مطالعه‌ی «نکات انتشار» می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی دبیان نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. نسخه‌ی حاضر ۲۱ عد CD می‌باشد که می‌توانید از اینجا دریافت کنید. و یا می‌توانیدهمین نسخه را به صورت DVD که شامل ۳ عدد DVD است را از اینجا دریافت کنید. البته این نسخه نیز مانند سایر نسخه‌ها از طریق Bittorent و Jidgo و نیز HTTP قابل دریافت است. روش دریافت پیشنهاد شده Bittorrent است تا ترافیک سرورها کاهش نیابد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباه‌ی دریافت Debian می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ دوشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید برنامه‌ی Totem
946 بار مطالعه شده است
 
 

Totem یکی از برنامه‌های معروف پخش فیلم در لینوکس است. این برنامه برمبنای Xine قرار دارد و برای میزکار GNOME نوشته شده است. می‌توانید این برنامه را با GStreamer و یا هر برنامه‌ی مدیریت صدای دیگری برروی سیستم خود نصب کنید. این برنامه قابلیت‌های مختلفی مانند فراهم کردن لیست پخش یا Play List، امکان نمایش به صورت تمام صفحه (Fullscreen)، جلو و عقب بردن فیلم، کنترل میزان صدا، مدیریت تصویر را به شما اعطا می‌کند. با این برنامه می‌توانید فیلم‌های موجود برروی سیستم خود را تماشا کنید، از DVD ها و نیز VCD یا SVCDها استفاده کنید، از WebCam خود به سیله‌ی این برنامه بهره‌مند شوید ویا از طریق Pluginهایی که برای برنامه‌های Mozilla فراهم می‌کند در اینترنت به تماشای فیلم‌ها بپردازید. پیش نمایش فیلم‌ها در مدیر فایل Nautilus نیز به عهده‌ی این برنامه است.
روز گذشته نسخه‌ی جدیدی از این برنامه منتشر شد. این نسخه که 2.18.0 می‌باشد، شامل تعداد زیادی رفع عیب است. برای نمونه رفع عیب تغییر وضوح صفحه‌ی نمایش که در زمان تغییر به حالت تمام صفحه رخ می‌داد.برطرف شدن مشکل در پخش فایل‌های صوتی Ogg Vorbis که در نسخه‌هایی که برپایه‌ی xine-lib بودند به وقوع می‌پیوست و دیگر تغییرات که می‌توانید در اینجا لیست کامل آن‌ها را بیایید. در صورتی که مایل به دریافت سورس کد ۲.۸ مگابایتی این نسخه می‌باشید می‌توانید اینجا کلیک کنید. این برنامه یک برنامه‌ی آزاد تحت مجوز GNU/GPL می‌باشد و در بسیاری از توزیع‌های گنو / لینوکس به صورت پیش فرض موجود است.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: انتشار جدیدی از gscan2pdf
1001 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME Applications


آیا تا به حال با مشکل ایجاد PDF از فایل‌هایی که اسکن کرده‌اید برخورده‌اید؟ اگر این چنین است برنامه‌ی gscan2pdf می‌تواند راهگشای کارتان باشد. این برنامه قادر است اسکن‌های شما را به صورت PDF با صفحات چندگانه تبدیل نماید. gscan2pdf یک برنامه‌ی آزاد تحت مجوز GNU/GPL است و برروی تقریبا تمام لینوکس‌ها و BSDها اجرا می‌شود. شما می‌توانید یک یا چند فایل را از طریق این برنامه‌ی SANE اسکن نمایید و این برنامه به عنوان یک برنامه‌ی میانجی فایل‌های اسکن شما را به PDF های چند صفحه‌ای تبدیل می‌نماید.

از آنجایی که این برنامه با Perl نوشته شده است شما به gtk2-perl نیاز خواهید داشت. علاوه بر آن به نسخه‌ی 2.6 یا بالاتر +GTK نیاز خواهید داشت. برای دریافت این برنامه‌ی ۹۴ کیلوبایتی می‌توانید به سایت رسمی آن در اینجا مراجعه کنید. و یا مستقیما اینجا کلیک کنید. اگر از Debian و یا توزیع‌های برپایه‌ی آن مانند Parsix استفاده می‌کنید کافیست دستور "apt-get update && apt-get install gscan2pdf" را اجرا کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید Nautilus-SendTo
958 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME Applications

نسخه‌ی جدیدی از برنامه‌ی Nautilus-SendTo منتشر شد. این برنامه به کاربران مدیر فایل Nautilus اجازه می‌دهد تا فایل‌هایی را که در این برنامه مشاهده می‌کنند به سادگی به سایر برنامه‌های سیستم ارسال کنند. از جمله برنامه‌های مقصد می‌توان Gaim، Gajim و Balsa و Evolution ویا Bluetooth را نام برد. نسخه‌ی جدید از D-Bus و Bluez-utils برای ارسال از طریق Bluetooth استفاده می‌کند. و یک وصله برای کاربرانی که از gaim نسخه‌ی 2 استفاده می‌کنند فراهم شده است. سرعت برنامه افزایش یافته و مدیریت پیام‌های خطا بهبود چشم‌گیری یافته است. برای نصب این نسخه نیاز به +GTK نسخه‌ی 2.8 و یا بالاتر خواهید داشت. برای دریافت نسخه‌ی جدید می‌توانید اینجا کلیک کنید.  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی 0.85.1 پارسیکس
1008 بار مطالعه شده است
 
 
Parsix

نسخه‌ی جدیدی از Parsix GNU/Linux منتشر شد. در این نسخه تمامی به روزرسانی‌هایی که در مخازن نرم‌افزاری پاسیکس و نیز دبیان منتشر شده بود اعمال شده‌اند. این به روز رسانی‌ها شامل تمام به روز رسانی‌هایی از دسامبر ۲۰۰۶ تا ابتدای مارس ۲۰۰۷ یعنی از ۱۰ آذر الی ۱۰ اسفند ۱۳۸۵می‌باشد. از جمله مهم‌ترین تغییرات این نسخه می‌توان ارتقا میزکار GNOME به نسخه‌ی 2.16.3 و هسته‌ی سیستم (کرنل) نسخه‌ی 2.6.18 است. هسته‌ی این نسخه نیز مانند نسخه‌‌های پیشین همراه با بهینه‌سازی‌ها و وصله‌های بسیار ارائه شده است. مرورگر GNU Iceweasel نسخه‌ی 2.0.0.1 و نیز مجموعه برنامه‌های دفتری OpenOffice.org نسخه‌ی 2.0.4 همراه با آخرین نسخه‌ی پایدار لغت‌نامه‌ی انگلیسی به فارسی xFarDic نیز بکار گرفته شده‌اند. برنامه‌ی نصاب پارسیکس و برنامه‌ی سیستم مانیتور بهینه سازی شده‌اند، تعدادی بسته‌ی جدید مانند GnoCHM و برنامه‌ی p7zip و نیز myspell به این نسخه اضافه شده‌اند. در این نسخه ترجمه‌ی فارسی OpenOfice.org و نیز ترجمه‌ی فارسی فایرفاکس نیز افزوده شده است. از طرفی ترجمه‌ی «ارمنی» نیز به این پارسیکس افزوده شده است. برای اطلاع از لیست کامل تغییرات در این نسخه می‌توانید به اینجا مراجعه کنید. برای مطالعه‌ی نکات انتشار نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. اگر هنوز Parsix GNU/Linux را آزمایش نکرده‌اید، قطعا اکنون زمان آن فرا رسیده است. در صورتی که مایل به دریافت آخرین نسخه‌ی این توزیع می‌باشید می‌توانید اینجا کلیک کنید. حجم این نسخه 699 مگابایت می‌باشد. برای اطمینان از دریافت صحیح نیز می‌توانید عدد MD5 را مقایسه کنید. (دریافت MD5)


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ دوشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی 1.6.2 میزکار KDE منتشر شد
923 بار مطالعه شده است
 
 
KDE Applications

روز گذشته تیم توسعه‌ی KOffice خبر از انتشار از نسخه‌ی جدیدی از این مجموعه‌ی دفتری داد. نسخه‌ی جدید یک نسخه‌ی رفع اشکال یا (bug-fix) است. در حقیقت این دومین نسخه‌ی رفع اشکال برای سری 1.6 است. از طرفی تعدادی بهبود نیز در این نسخه انجام شده. برای نمونه اضافه شدن تعدادی فیلتر جدید در Krita ویا تعدادی تغییر در Kexi از جمله تغییر در مد کاربری برای اعمال برنامه‌های Kexi اعمال شده. تعداد زیادی از باگ‌ها رفع شده و تیم توسعه‌ی KOffice نیز مراتب قدردانی خود را از کاربرانی که در گزارش این اشکالات یاری رساندند در سایت رسمی اعلام نموده. برای مشاهده‌ی لیست کامل تغییرات می‌توانید اینجا کلیک کنید، برای مطالعه‌ی آگهی انتشار به صورت کامل نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. لازم به ذکر است که بسته‌های Kubuntu و نیز SuSE به صورت باینری و آماده‌ی به نصب در اختیار کاربران قرار گرفته است.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
انتشار جدید: نسخه‌ی جدید Evince منتشر شد
898 بار مطالعه شده است
 
 
GNOME Applications

نسخه‌ی 0.7.2 برنامه‌ی Evince منتشر شد. برنامه‌ی Evince یک برنامه‌ی نمایش مستندات برای لینوکس است. Evince که در حقیقت بخشی از محیط میزکار GNOME است برای نمایش فایل‌های PDF و PostScript و dvi استفاده می‌شود. هدف این برنامه جایگزین شدن برای برنامه‌های مختلفی است که در حال حاضر در گنوم استفاده می‌شوند مانند ggv یا gpdf یا xpdf. به عبارت دیگر Evince می‌خواد با فراهم آوردن قابلیت‌های این چند برنامه به صورت مجتمع و یکپارچه ویرایش و ستفاده از مستندات الکترونیکی را برای کاربران هر چه بیشتر ساده‌تر کند. در حال حاضر این برنامه انواع مختلفی از فرمت‌های الکترونیکی مانند PDF و PostScript و DJVU و DVI و Mulipgae tiff را پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این Evince قصد دارد تا پشتیبانی از اسلاید‌های PowerPoint و OO Impress را نیز فراهم کند. این برنامه با داشتن امکانات بسیار جذاب در نسخه‌های جدید هر توزیعی به عنوان برنامه‌ی پیش‌فرض برای نمایش PDF و PS به حساب می‌آید. از جمله این امکانات می‌توان به نمایه‌گذاری یا Indexing و یا پشتیبانی مطلوب از زبان‌های یونی‌کد مانند فارسی، قابلیت جستجوی بسیار سریع، سادگی کار، ایجاد پیش‌نمایش‌های سریع و بسیار زیبا اشاره کرد.
برای دریافت نسخه‌ی جدید این برنامه می‌توانید اینجا کلیک کنید. در صورتی که مایل به دیدن تصاویر این برنامه هستید می‌توانید به صفحه‌ی تصاویر برنامه در اینجا مراجعه کنید. برای مراجعه به سایت رسمی پروژه نیز اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   123456789101112   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux