Click Here to Go HomePage http://www.gnuiran.org
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید پنجشنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ 
نکته ها و ترفند ها

غلط های مصطلح
آیا می دانید نرم افزار KPPP را چگونه تلفظ می کنند؟ تلفظ این نرم افزار "کی تریپل پی-Key triple Pi-" است.

-- ناشناس

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

طبقه‌بندی: خبرها

اخبار ارسال شده با این طبقه‌بندی به قرار زیر هستند.

<   1234567891011121314151617181920212223242526   >

 
خبرها: شرکت سونی از Drupal استفاده می‌کند
1410 بار مطالعه شده است
 
 
Drupal

شرکت Sony از سیستم مدیریت محتوای Drupal برای سایت Musicbox استفاده می‌کند. سایت Musicbox متعلق به شرکت Sony Music است، این سایت جایست که شما می‌توانید ویدئوهای سونی را در آن تماشا کنید.
راه اندازی این سایت توسط شرکت Lullabot صورت گرفته است که این شرکت جزئیات کار خود را در یک گزارش صوتی با فرمت mp3 در اینجا منتشر کرده است. در صورت تمایل برای دریافت این podcast می‌توانید به این صفحه بروید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۲۶ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: فدوراکور ۶ یکمیلیون دریافت در ۷۴ روز
866 بار مطالعه شده است
 
 
Fedora

فقط ۷۴ روز پس از انتشار فدوراکور ۶ این توزیع بیش از ۱ میلیون بار دانلود شد. با توجه به گزارشی که از سوی مسئولین پروژه‌ی فدورا منتشر شده در حقیقت هر ۹ دقیقه یکبار فدوراکور۶ دانلود می‌شود. تیم فدوار از برنامه‌ای به نام Cacti که ابزاری اوپن‌سورس برای برای پیگیری میزان دریافت فایل‌ها و نیز رسم جداول و نمودارهاست استفاده می‌کند. این ابزار تعداد IPهای منحصر به فردی را می‌شمارد که yum برای به روز رسانی از آن‌ها استفاده می‌کند. در حقیقت به جای آنکه فقط Download‌های فایل‌های iso فدوراکور ۶ محاسبه بشوند تعداد IPهایی که از طریق آن‌ها برنامه‌ی yum خود را به روز می‌کند محاسبه می‌شوند. با توجه به اظهارات سرپرست پروژه‌ی Fedora آقای Max Spevack که در لیست پستی فدورا کور منتشر شده، استفاده از این واحد سنجش بسیار کارامدتر و دقیقت‌تر از واحدی است که سابقا بر اساس تعداد دانلود‌ها استفاده می‌شد. در حال حاضر Cacti فقط از Core Packageها پشتیبانی می‌کند و از Fedora Extraها پشتیبانی نمی‌کند. این به معنی بیش‌تر بودن کاربران فدوراکور ۶ به حساب می‌آید چرا که کاربرانی که از Fedora Extra استفاده می‌کنند شمرده نمی‌شوند.....
آنچه مطالعه کردید بخشی از خبر مربوط به انفجار در استفاده از فدوراکور۶ در سایت Linux.com بود. اگر مایل به مطالعه‌ی ادامه ی مقاله هستید اینجا کلیک کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات به روز از میزان دریافت و استفاده از فدوراکور ۶ می‌توانید به صفحه‌ی آمار فدورا مراجعه کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۲۱ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: جلسه‌ی آموزشی کار با ویکی‌ها
919 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

امروزه ویکی‌ها بخش مهمی از هر سایت و پروژه‌ی اوپن سورس و باز متن هستند، علاوه بر پروژه‌های اوپن سورس تیم‌های توسعه‌ی نرم‌افزار و تمام کسانی که نیاز به ایجاد مستندات برای محصول خود دارند از ویژگی‌های wiki بهره می‌برند. دیگر مانند گذشته کاربری wiki فقط به شرکت‌های نرم‌افزاری یا شرکت‌های فعال در حوزه‌ی IT یا پروژه‌های اوپن سورس و هکرها مختص نیست، بلکه از شرکت‌های بزرگ سازنده‌ی اتومبیل تا دانشگاه‌ها و گروه‌های تحقیقاتی که نیاز به تهیه‌ی راهنما، گزارش و مستندات دارند پس از مدتی از ویکی‌ها برای تهیه‌ی مستنداتشان استفاده می‌کنند. ما نیز بر آن شدیم تا با برگزاری یک جلسه‌ی آموزشی کاربران را با مفهوم ویکی‌ها آشنا کنیم، سپس به معرفی چند نمونه ویکی و معرفی گرامر نوشتن در ویکی بپردازیم و در نهایت پس از برگزاری جلسه توانسته باشیم گروهی از کاربران لینوکس را با مفهوم ویکی و روش کار با ویکی‌ها آشنا سازیم. شما نیز می‌توانید در جلسه شرکت کنید و با یادگیری بیشتر ما را در نشر و گسترش اطلاعات کمک کنید.
ساعت و تاریخ برگزاری جلسه: ۲۰ دی ۱۳۸۵ ، ساعت ۱۸ الی ۲۰
محل: پیین‌تر از میدان انقلاب، تقاطع جمهوری و کارگر جنوبی، فرهنگسرای فناوری اطلاعات، طبقه زیر همکف، سالن اجتماعات.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۱۹ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: شماره‌ی بیست و ششم مجله‌ی ایران‌تاکس
1081 بار مطالعه شده است
 
 
IranTux

شماره‌ی بیست و ششم مجله‌ی الکترونیکی«ایران‌تاکس» منتشر شد. این شماره که شماره‌ی دی‌ماه محسوب می‌شود،با کمی تاخیر منتشر شد اما مانند همیشه همراه با مقالاتی خواندنی ارائه شده. در این شماره می‌خوانیم:

کلیسای جامع و بازار
قسمت دوم از سری مقالات «کلیسای جامع و بازار» که در حقیقت ترجمه‌ی اثر مشهور اریک‌ریموند است، مجموعه مقالاتی که اریک ریموند پس از مدتی به صورت کتابی چاپش کرد و در سال‌های انتشار خود باعث حرکت‌هایی زرگی در جامعه‌ی اوپن سورس شد. حال شما با ترجمه‌ی این مقالات به فارسی رو برو هستید.

پروژه‌ی گنو
قسمت اول از مقاله‌ی «پروژه‌ی گنو»، این مقاله در حقیقت ترجمه‌ی یکی از مقالات رسمی پروژه‌ی گنو از سایت رسمی آن یعنی gnu.org است، در صورتی که به نرم‌افزارهای آزاد علاقه‌مند هستید و یا می‌خواهید با چگونگی آغاز حرکت نرم‌افزارهای آزاد آشنا شوید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بررسی KDE نسخه‌ی ۴ یکی از محیط‌های گرافیکی میزکاری محبوب لینوکس KDE است، هیچ کس در این موضوع تردد ندارد. مدتیست در هر سایتی از KDE نسخه‌ی ۴ که در بازه‌ی یکسال آینده به احتمال زیاد نسخه‌ای از آن منتشر خواهد شد صحبت می‌کنند. ایران‌تاکس نیز در مقاله‌ای به بررسی KDE نسخه‌ی ۴ یا KDE 4 پرداخته است. اگر علاقه‌مند به این محیط میزکار هستید و اگر علاقه‌ای به این محیز ندارید می‌توانید این مقاله را بخوانید ;-)


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۱۷ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: مشکل امنیتی در دروپال
1392 بار مطالعه شده است
 
 
Drupal

دروپال (Drupal) یکی از سامانه‌های مدیریت محتوای محبوب در میان جامعه‌ی اوپن‌سورس و نیز در میان شرکت‌های صنعتی و تجاریست. روز گذشته سایت رسمی در یک اعلامه از طریق پست الکرونیک خبر از یک اشکال امنیتی جدید در این سیستم داد. این مشکل امنیتی که درجه‌ی کمتر از بحران یا نزدیک به بحران دارد در نسخه‌ی 4.6 و 4.7 دروپال موجود است. خطر مربوط به حملات راه دور یا Remote می‌شود و در حقیقت از طریق Cross Site Scripting ممکن است رخ بدهد.
در صورتی که دروپال استفاده می‌کنید و نسخه‌ی آن کمتر از 4.6.11 یا 4.7.5 است حتما اقدام به تصحیح مشکل کنید. برای تصحیح مشکل می‌توانید در صورت استفاده از سری 4.6 از این وصله، در صورت استفاده از سری 4.7 از این وصله، در صورت استفاده از 4.6.10 از این وصله و در صورت استفاده از 4.7.4 از این وصله استفاده کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۱۶ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: سایت گروه کاربران لینوکس شیراز
1103 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

گروه کاربران لینوکس شیراز مدتی است که راه‌اندازی شده است، این گروه با هدف ترویج فرهگ نرم‌افزارهای آزاد و اوپن‌سورس و نیز ترویج استفاده از سیستم عامل گنو/لینوکس به عنوان سیستم عاملی آزاد شروع به فعالیت نموده است. هم اکنون سایت اینترنتی این گروه شروع به فعالیت نموده و می‌تونید از طریق این آدرس به آن دسترسی داشته باشید. سایت یاد شده شامل قسمت‌های مختلفی از جمله انجمن‌های بحث و گفتگو، وبلاگ گروه، اخبار و نظر سنجی است. طبق آنچه در اخبار سایت مشاهده می‌شود این گروه قرار است به زودی جلسه‌ای حضوری میان اعضا و علاقه‌مندان به لینوکس در شیراز برگزار کند، اگر می‌خواهید از جزئیات کار این گروه با خبر باشید به صفحه‌ی اصلی سایت گروه در این آدرس مراجعه نمایید.
گنوایران.ارگ نیز برای این دوستان آرزوی موفقیت می‌کند و امیدوار است با تلاش و پشت کار بتوانند به هدف خود برسند.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۵ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: ۲۰۰۶ سال هم‌قدمی FSF با مردم
877 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

سایت Linux.com در مقاله‌ای به بررسی فعالیت بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در سال ۲۰۰۶ که چند روز پیش خاتمه یافت پرداخته است. در قسمتی از این مقاله می‌خوانیم «در آغاز سال ۲۰۰۶ «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» یا FSF بسیار درونی به نطر می‌آمد، در حقیقت فقط برروی پروژه‌ی GNU و تعدادی پروژه‌ی استراتژیک سطح بالا مانند مجوزها و لیسانس‌ها تمرکز داشت. حالا بدون رها کردن این مسئله، FSF به سوی تبدیل شدن به ارگانی با فعالیت‌های آزاد شروع به حرکت کرده است. [...] تعداد فعالیت‌های اجتماعی FSF در سال گذشته بیشتر از هر زمان دیگری بوده،[...] به نطر می‌آید لیست فعالیت‌هایی که در اولویت قرار دارند شامل اعمال نفوذ‌ها و تلاش‌هایی برای اوپن سورس کردن جاوا و تشویق کارخانه‌های تولید کننده‌ی چیپهای الکترونیکی به استفاده از LinuxBIOS بوده است. [...] حال پنج سال است که FSF از طریق یک سیستم Ticketبه پرسش‌هایی که درباره‌ی مجوزها پرسیده‌ می‌شوند پاسخ می‌دهد.»
ادامه .....


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۱۴ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: مرجع مشاوره روانشناسی با مقالاتی آزاد
1726 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

سایت OFC.ir با هدف قرار دادن خدمات مشاوره‌ای روانشناختی برروی اینترنت برای آسان کردن دسترسی به این اطلاعات مدتیست که در حال فعالیت است، اما آنچه باعث نوشتن خبری درباره‌ی این سایت شد و در حقیقت آنچه که این سایت پزشکی، روانشاسی را به جنبش نرم‌افزارهای آزاد مربوط می‌کند، منتشر کردن مقالات و اطلاعات این سایت تحت مجوز GNU/FDL است. این سایت همزمان با فرارسیدن سال ۲۰۰۷ تصمیم به انتشار مقالات خود به صورت آزاد و تحت مجوز GNU/FDL گرفته است. شرایط استفاده از محتوای سایت در قسمت شرایط استفاده‌ی سایت آمده است. نکته‌ی قابل توجه دیگر استفاده از سیستم مدیریت محتوای بازمتن (OpenSource) برای انتشار مقالات است و مدیریت محتواست. گنوایران.ارگ نیز برای این دوستان آرزوی موفقیت می‌کند و امیدوار است که چنین فعالیت‌هایی که در راه گسترش فراگیر دانش تاثیر گذارند هر روز بیش از پیش نمود پیدا کنند.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: مندریوا بازار تجاری مکزیک را هدف گرفته
850 بار مطالعه شده است
 
 
Mandrake

توزیع فرانسوی Mandriva به همراه یک شریک محلی از مکزیک به نام Datacomms-Genesys شرکتی به نام Mandriva Mexico در مکزیکوسیتی (پایتخت مکزیک) تاسیس کرند. این شرکت با هدف فروش میزکارها و سرویس‌دهنده‌های مندریوا در آمریکای مرکزی تاسیس شده است. شرکت مندریوا که تهیه کننده و پشتیبان توزیع Mandriva است در حال حاضر دفاتری در سان‌دیگو، کالیفرنیا، کوریتیبا، برزیل و دفتر مرکزی در پاریس دارد. این شرکت حدود ۱۳۰ کارمند دارد که ۸۰ نفر آن‌ها را مهندسین تشکیل ی‌دهند. فروش در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا تعداد کاربران مندریوا را در دنیا بین ۶ تا ۸ میلیون کاربر رسانده است.
در حال حاضر مکزیک بیش از ۱۶،۰۰۰ گروه و شرکت تجاری فعال دارد که اغلب گروه‌های تجاری فعال مکزیکی مانند Comision Federal de Electricidad ابزارهای اوپن‌سورس را برای راه اندازی زیر ساخت IT خود استفاده می‌کنند. تحقیقات اخیر بیانگر این موضوع از که حدود ۳۴ درصد از سرورهای مکزیک تا سال ۲۰۰۹ برپایه‌ی گنو / لینوکس خواهند بود و نرخ رشد سالانه به بیش از ۱۰ درصد خواهد رسید.
شرکت «مندریوا مکزیک» برای اجرای سه هدف عمده برنامه ریزی می‌کند:
۱.توسعه‌ی پشتیبانی به صورت شبکه‌ای با گستردگی ملی
۲.برپایی دوره‌های آموزشی برای سازمان‌ها، افراد و شرکت‌ها
۳. فراهم آوردن محصولات مندریوا از طریق OEM و VARها. (تولیدکنندگان عمده و اولیه‌ی سیستم‌ها)
برای مطالعه‌ی کامل مقاله اینجا کلیک کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ پنجشنبه، ۰۷ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: ایجاد PDF با PDF Creator
959 بار مطالعه شده است
 
 
Microsoft

برای بسیاری از کاربران ویندوز مایکروسافت، ایجاد فایل‌های PDF توسط برنامه‌ی Adobe Acrobat ممکن است، اما این برنامه همان‌طور که می دانید یک برنامه‌ی انحصاری و تجاری است با قیمت ۲۹۹ دلار برای کاربر معمولی و ۴۹۹ دلار برای ماربر حرفه‌ای. مدتیست پرژه‌ای به نام PDF Creator در Sourceforge شروع به کار کرده که براساس Ghost Script کار می‌کند و می‌توانید از آن برای نشر و ایجاد فایل‌های PDF استفاده

کنید. این برنامه تحت مجوز آزاد GNU/GPL منتشر می‌شود و یک برنامه‌ی آزاد به حساب می‌آید. این برنامه علاوه بر چاپ صفحات به صورت PDF آنها را به صورت PostScript و EPS نیز چاپ می‌کند. اگر در محل کار خود مجبور به استفاده از ویندوز مایکروسافت هستید می‌توانید با استفاده نکر دن از برنامه‌های انحصاری بیشتر به توسعه‌ی برنامه‌های آزاد کمک کنید، برای این کار کافیست از برنامه‌های آزاد استفاده کنید، مانند همین برنامه. سایت NewsForge نیز مقاله‌ای در باره‌ی این برنامه نوشته است که در صورت تمایل می‌توانید اینجا کلیک کنید.

  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۰۵ دی ۱۳۸۵
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   1234567891011121314151617181920212223242526   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux