Click Here to Go HomePage http://www.lugir.org
مهمان   به  GNUIran.org  خوش آمدید چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ 
نکته ها و ترفند ها

دانسته هایتان را با دیگران تقسیم کنید!


اگر شما نکته ٬ ترفند ٬ غلط مصطلح یا کتاب مناسبی سراغ دارید که فکر می کنید بتوان در بخش "نکته ها و ترفند ها" گذاشته شود ٬ می توانید برای مدیران سایت ارسال کنید. در صورتی که مورد پسند قرار گیرد با نام شما در این بلاک (قسمت) نوشته خواهد شد.

--

جستجو در سایت
جستجوی پیشرفته
جستجو در انجمن‌ها

پلاگین فایرفاکس

وضعیت کاربران سایت
مدیر
هیچیک از مدیران حاضر نیست
مدیر افتخاری
هیچ مدیر کمکی حاضر
ناظران
هیچ مدیر کمکی حاضر
اعضا:
جدیدترین:جدید امروز:0
جدیدترین:جدید دیروز:0
جدیدترین:مجموع:1040
جدیدترین:جدیدترین:
RezaJafary
اعضا:حاضر
اعضا:اعضا:0
مهمان‌ها:مهمان‌ها:1
مجموع:مجموع:1
کاربران حاضر
هیچ کاربر حاضری وجود ندارد

طبقه‌بندی: خبرها

اخبار ارسال شده با این طبقه‌بندی به قرار زیر هستند.

<   12345678910111213141516171819202131   >

 
خبرها: نسخه 2.6.22 لینوکس منتشر شد
1471 بار مطالعه شده است
 
 
Kernel

نسخه پایدار جدیدی از هسته سیستم عامل گنو/لینوکس منتشر شد. این نسخه پایدار 2.6.22 است که حدود یکماه پس از انتشار نسخه پایدار قبلی یعنی 2.6.21.5 منتشر شده است. برای اطلاع از لیست تغییرات در این نسخه می‌توانید اینجا کلیک کنید. برای دریافت نسخه کامل سورس کد این نسخه نیز می‌توانید اینجا کلیک کنید. در صورتی که وصله‌های قبلی را در هسته‌ی خود اعمال کرده‌اید می‌توانید وصله متعلق به ان نسخه را نیز از اینجا دریافت کنید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: لیست پستی برای PostgreSQL
1384 بار مطالعه شده است
 
 
PostgreSQL

زمانی که نسخه MySQL ۳.۲۳ نسخه جاری آن بود ،‌ یک RDBMS تلقی نمی‌شد ،‌بلکه تنها یک DBMS بود. در همان زمان PostgreSQL یک ORDBMS بود! ولی برتری MySQL در آن زمان سرعت بالای آن بود که تنها به همین علت sharing hosting ها از MySQL استفاده می‌کردند و این موضوع باعث ترویج آن شد.
زمانی که نسخه PostgreSQL در 7.4 مانده بود،‌ نسخه ۵ موتور MySQL عرضه شد که خیلی‌ از کاربران از بین رفتن PostgreSQL را تصور می‌کردند. زیرا بعضی از Feature های قدیمی آن نیز حذف شده بودند. این موضوع پشت پرده زیبایی برای PostgreSQL را به نمایش می‌گذاشت در صورتی که MySQL هر روزه روز به تعداد کاربرانش اضافه می‌شد و کتاب‌های زیادی که مربوط به PHP میشدند در نام خود اسم MySQL را ذکر می‌کردند و خیلی از موضوعات دیگر از بین رفتن PostgreSQL را در ذهن کاربران به تصویر می‌کشید. اما PostgreSQL به پیشرفت‌های خود ادامه داد به طوری که بانک Domain های دنیا از DB2 به PostgreSQL مهاجرت کرد.

[متن کامل...] 'لیست پستی برای PostgreSQL'   1360 کلمه در ادامه متن
 
 
نوشته شده توسط: مهمان  در تاریخ چهارشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: GPL نسخه ۳ منتشر شد
1417 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

پس از مدت‌ها انتظار نسخه‌ی سوم مجوز عمومی گنو یا GNU/GPL منتشر شد. مجوز GNU/GPL یکی از مجوزهای بنیاد نرم‌افزارهای آزاد یا FSF است که هدف آن فراهم آوردن بستری حقوقی برای انتشار برنامه‌های آزاد می‌باشد. نسخه 2 این مجوز در سال ۱۹۹۱ منتشر شد و پس از آن در سال‌های مختلف این مجوز بدون تغییر مورد استفاده میلیون‌ها نفر برنامه نویس قرار گرفت. حتی این مجوز بیش از برنامه‌های کاربردی و برای مستندات، موسیقی، آثار هنری و ... استفاده می‌شد.


[متن کامل...] 'GPL نسخه ۳ منتشر شد'   2020 کلمه در ادامه متن
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ یكشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: تروالدز هنوز پایبند GPL نسخه دوم
1517 بار مطالعه شده است
 
 
GNU

آخرین پیش نویس نسخه سوم مجوز GPL توسط بنیاد نرم‌افزارهای آزاد منتشر شد. از انتشار این مجوز کمتر از ۲ هفته پیش منتشر شد. بحث‌های گوناگونی در رابطه با آخرین پیش‌نویس صورت گرفت، یکی از این بحث‌ها سخنان لینوس تروالدز توسعه دهنده هسته سیستم عامل گنو/لینوکس است. لینوس در لیست پستی مخصوص توسعه هسته لینوکس پس از اعلام این موضوع که نسخه جدید GPL3 بسیار بهتر شده و رضایت بخش‌تر از پیش است، اضافه می‌کند که وی همچنان به استفاده از نسخه دوم GPL جهت هسته لینوکس اصرار دارد و به نظر وی در حال حاضر بهترین گزینه برای هسته لینوکس همانا GPL نسخه ۲ است. وی درباره‌ی دو مجوزی شدن هسته لینوکس اضافه می‌کند که به نظرش دو مجوزی شدن برای هسته لینوکس مضر است.
منبع


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: پالم نیز از لینوکس استفاده می‌کند
1605 بار مطالعه شده است
 
 
سخت افزار

شرکت Palm که سال‌هاشت به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین تولید کنندگان کامپیوترهای دستی یا Handheld PCها به حساب می‌آید چند سالی است که به ساخت تلفن‌های هوشمند یا SmartPhone نیز روی آورده، این تلفن‌ها ترکیبی هستند از تلفن همراه و PDA. شرکت Palm تا سال پیش تنها از سیستم عامل اختصاصی خود یعنی Palm OS استفاده می‌کرد. از سال گذشته پس از عقد قرارداد با شرکت Cingular آمریکا که یکی از بزرگترین اپراتورهای موبایل دنیاست شروع به ارائه‌ی تلفن‌های هوشمند ویندوزی نمود. چند روز پیش این شرکت خبر از تولید محصول همراه (mobile) دیگری داد که از لینوکس استفاده می‌کند.


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۸ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: کاهش سود SCO مالک یونیکس
1699 بار مطالعه شده است
 
 
SCO

شرکت SCO در حال حاضر مالک UNIX است، هرچند نام تجاری UNIX در حال حاضر متعلق به این شرکت نیست اما یونیکسی که سال‌ها در AT&T وNovell برروی آن کار شد، در حال حاضر در اختیار این شرکت است. بسیاری از کاربران لینوکس می‌دانند که SCO سال‌هاست در حال اقامه‌ی دعوا عله شرکت‌های مختلفی است که از لینوکس استفاده می‌کنند و یا محصولات لینوکسی تولید می‌کنند،‌ شرکت‌هایی مانند IBM و RedHat و حتی شرکت‌های بزرگ غیر IT مانند Daimler Crysler (ضاحب مارک تجاری بنز و جیپ).


 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۸ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: مهاجرت ۱۲هزار میزکار در بانک FNB
1579 بار مطالعه شده است
 
 
Novell

بانک FNB آفرقای جنوبی در گزارشی اعلام کرد که ۱۲هزار میزکار خود را مجهز به سیستم عامل لینوکس نموده است. این مهاجرت در حقیقت بزرگترین مهاجرت به لینوکس در آفریقای جنوبی است. با آنکه انتظار می‌رفت میزکارهای این بانک را اوبونتو که توزیع لینوکس محبوب در آفریقای جنوبی است تامین کنند،‌اما پروژه‌ی مهاجرت به میزکار لینوکس به عهده‌ی شعبه‌ی آفریقای جنوبی شرکت ناول بوده است. البته هنوز نانک FNB اطلاعات بیشتری در این زمینه به روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌ها نداده است.
منبع خبر


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ جمعه، ۱۸ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: شماره‌ی یست و نهم ایران‌تاکس منتشر شد
1554 بار مطالعه شده است
 
 
IranTux

شماره‌ی بیست و نهم ماهنامه‌ی تخصصی « ایران‌تاکس» منتشر شد. مجله‌ی الکترونیکی ایران‌تاکس با تمرکز در حوزه‌ی نرم‌افزارهای آزاد و منبع باز ماه‌هاست که در حال انتشار است. در این شماره می‌خوانیم:
راهنمای کنترل وسایل الکتریکی خانگی
کلیسای جامع و بازار - قسمت پنجم
نگاهی به ابعاد فنی دبیان اچ
کار با evdev
پروژه گنو - قسمت چهارم
لینوکس ویندوز نیست - قسمت چهارم
شبکه های محلی بی‌سیم (Wi-Fi ) در لینوکس


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ سه شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: OSP کامل شد
2652 بار مطالعه شده است
 
 
اخبار

سایت OSP یک سرویس دهنده‌ی رایگان برای برنامه نویسان اوپن‌سورس می باشد که قابلیت مدیریت پروژه را به صورت حرفه‌ای در اختیارشان قرار می‌دهد. از جمله امکانات سرویس های OSP می توان به هاستینگ رایگان جهت آپلود فایل‌ها و راه اندازی یک وب سایت بر روی SubDomain ، قابلیت استفاده از ابزارهای مدیریت سورس‌کد مانند CVS و SVN ، قابلیت مدیریت مجوزهای دسترسی مختلف برای کاربران عضو پروژه ، قابلیت افزودن و مدیریت لیست کارهای در دست اقدام و انجام شده، انجمن گفتگو و حل مشکلات نرم افزار ، گزارش مشکلات برنامه، لیست پستی، قابلیت افزودن اطلاعات و مستندات برای پروژه ، قابلیت افزودن خبر در صفحه پروژه و صفحه اصلی، فرم ساز برای نظر سنجی و دریافت اطلاعات از کاربران ، دسترسی ssh و همین طور قابلیت راه اندازی wiki برای هر یک از پروژه ها و باید افزودن در OSP دیگر شاهد پیغام تحریم ایران نخواهیم بود ، پروژه ها به راحتی تایید می شوند و قوانین آسان تری برای برنامه نویسان کد باز ایرانی را فراهم خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و استفاده از امکانات OSP می توانید به سایت رسمی آن در اینجا مراجعه فرمایید.


  
 
 
نوشته شده توسط: gnudownload  در تاریخ چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


 
خبرها: کتاب آموزشی پارسیکس منتشر شد
1641 بار مطالعه شده است
 
 
Parsix

کتاب آموزشی پارسیکس گنو/لینوکس به نگارش آلن باغومیان که حاصل حدود هفت ماه کار می‌باشد، تحت مجوز GNU/GPL منتشر شد. این کتاب حاوی مفاهیم آموزشی مفید برای تمامی کاربران تازه‌کار و متوسط در زمینه میزکار و برنامه‌های کاربردی مختلف موجود به همراه پارسیکس گنو/لینوکس می‌باشد و مخصوصا مفاهیم اولیه سیستم‌عامل گنو/لینوکس در آن به نحوی تشریح شده تا کاربرانی که مایلند از ویندوز به گنو/لینوکس مهاجرت نمایند، در میان مفاهیم تازه گم نشوند. امیدواریم این کتاب نیز بتواند کمکی درجهت گسترش هرچه بیشتر سیستم‌عامل گنو/لینوکس و مفاهیم آن در ایران باشد. ضمنا این کتاب تماما با استفاده از مجموعه OpenOffice.org صفحه‌بندی و آماده سازی شده و نسخه PDF کتاب مشتمل بر ۳۰۳ صفحه را می‌توانید از اینجا با حجم حدود هفت مگابایت دریافت نمایید. کد منبع کتاب نیز در این نشانی قابل دسترسی است.

گنو ‌ایران .ارگ نیز به نوبه‌ی خود به آلن باغومیان نویسنده‌ی این کتاب تبریک و خسته نباشید می‌گوید.


  
 
 
نوشته شده توسط: Admin  در تاریخ شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۶
    ارسال به دوستان   نسخه چاپی
 


<   12345678910111213141516171819202131   >

امکانات

اطلاعات

ارتباطات

پروژه‌ها

ورود اعضا
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید


The rest of this site is Copyright © 2004 2005 2006 2007 2008 GNUIran.org
Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License,
Version 1.2 or any later version published by Free Software Foundation; A copy of the licence is available at www.gnu.org/copyleft/fdl.html

تمام مطالب این سایت تحت مجوز GNU/FDL نسخه ی ۱.۲ یا هر نسخه ی جدیدی که از سوی بنیاد نرم افزار آزاد منتشر شود قرار دارد شما برای کپی استفاده و/یا تغییر مستندات آزاد هستید.
می توانید یک نسخه از این مجوز را از اینجا تهیه کنید.


GIO Forums RSS   GIO News RSS   GIO Gallery RSS   Licensed under GNU/FDL  Use TW-CMS  Run on Debian GNU/Linux